Çiçek Bardak Altlığı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle çiçek bardak altlığı yapımı altında evde zorlanmadan yapabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Pet şişeler ve bunların kapakları farklı geri dönüşüm çalışmalarında kullanılmaktadır. Pet şişeleri değerlendirdikten sonra bunların kapakları ile ne yapacağınızı düşünüyorsanız size önereceğimiz çalışmadan ilham alabilirsiniz. Plastik kapaklarla çiçek bardak altlığı yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çiçek Bardak Altlığı Yapımı

Evde kolay bardak altlığı yapmak isterseniz bunun için plastik kapak kullanabilirsiniz. Plastik kapakları çiçek şeklinde sıraladıktan sonra bunların üzerine ısı uygulayarak çiçek şeklinde bir bardak altlığı yapabilirsiniz. Isı uygulamak için ütü kullanmanız gerekiyor. Ütüyü doğrudan kapaklara uyguladığınızda bunlar eriyerek ütünün tabanına yapışacağı için kapakları pişirme kağıdının arasına koymalısınız. Ütü ile bastırdığınızda plastik kapaklar düzleşirken aynı zamanda eriyerek birbirlerine yapışmaktadır. Yapacağınız bu çiçeği isterseniz dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz.

Çiçek Bardak Altlığı
Çiçek Bardak Altlığı

Gerekli Malzemeler

 • 7 tane aynı plastik şişe kapağı
 • Pişirme kağıdı
 • Ütü
 • Aseton
 • Pamuk

Çiçek Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında kullanacağınız plastik şişe kapaklarının hepsi aynı boyutta olmalıdır. Güzel bir tasarım olması için kapakların 6 tanesi aynı diğeri farklı renkte olabilir. Kapaklar ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede güzel bir bardak altlığı yapabilirsiniz.

 • İlk olarak pamuğa biraz aseton dökerek plastik kapakların üzerindeki yazıları silmekle işe başlamalısınız. Bunu yaptıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
 • Pişirme kağıdını düz bir zemine serin. Bunun üzerine plastik şişe kapaklarından farklı olanı yerleştirin.
 • Ortadaki kapağın etrafına diğer 6 kapağı çiçek oluşturacak şekilde yerleştirin.
 • Anlattığımız gibi şekli oluşturduktan sonra pişirme kağıdı ile üzerini örtün.
 • Sonraki aşamada üzerine pişirme kağıdı örttüğünüz kapaklara ütüyü basın.
 • Bu şekilde ütünün sıcaklığı ile kapaklar eriyip düzleşecek ve birbirine yapışacaktır.
 • Plastik kapaklar eriyip düz bir çiçek haline geldiğinde arkasını çevirerek ütüyü bu şekilde de basarak arkasını da düzleştirin.
 • Ütülemeyi bitirdikten sonra bir süre kapakların soğuması için bekleyin ve pişirme kağıdını kaldırın.

Plastik kapakların üzerindeki pişirme kağıdını kaldırdığınızda ortaya çiçek şeklinde bir bardak altlığı çıktığını görebilirsiniz. Plastik kapaklar renkli olduğu için bunları ayrıca boyamaya gerek kalmadan hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Yine de boyamak isterseniz dilediğiniz renkte akrilik boya ya da sprey boya kullanabilirsiniz. İsterseniz uygulamanın yapımında farklı renkte plastik kapaklar kullanarak rengarenk bir bardak altlığı da tasarlayabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm uygulaması sayesinde evde istediğiniz sayıda çiçek bardak altlığı yapabilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda çiçek bardak altlığı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Pet şişe kapaklarını farklı bir şekilde değerlendirmek isterseniz bu konuda ilham alabileceğiniz çalışmalar için pet şişe kapağından neler yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Çiçek Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım
Çiçek Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial