Ceviz Kabukları ile Pano Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ceviz kabukları ile pano yapımı farklı bir geri dönüşüm çalışması olarak ilginizi çekebilir. Günümüzde kağıt, karton, plastik, ahşap, ip gibi birçok atık malzeme yapılan geri dönüşüm projelerinde kullanılmaktadır. Bunların dışında ceviz, fındık ve kabak çekirdeği kabukları ile de çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Evde güzel bir pano yapmak isterseniz bunun için ceviz kabuğu kullanabilirsiniz. Ceviz kabukları ile farklı bir tasarıma imza atmak isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda paylaşıyoruz.

Ceviz Kabukları ile Pano Yapımı

Yediğiniz cevizlerin kabuklarını atmak yerine bunlarla dekoratif pano yapmayı deneyebilirsiniz. Ceviz kabukları yuvarlak yapısı nedeni ile çiçek yapmak için uygun bir şekle sahiptir. Bu özelliğinden faydalanarak siz de ceviz kabuklarını istediğiniz renklerde boyayarak bunlarla çiçekli dallar tasarlayabilirsiniz. Böyle güzel bir pano evinizin salon ya da oturma odasına farklı bir hava katacaktır. Elinizde fazla miktarda ceviz kabuğu varsa hayal güzünüzü ve el becerinizi kullanarak değişik tasarımlar da oluşturabilirsiniz.

Ceviz Kabukları ile Pano Yapımı-3
Ceviz Kabukları ile Pano Yapımı-3

Gerekli Malzemeler

  • Ceviz kabuğu
  • İstediğiniz renklerde guaj ya da akrilik boya
  • Fırça
  • Birkaç tane ince ağaç dalı
  • Silikon tabancası
  • İstediğiniz renkte fon kartonu ta da karton tabak

Bunların dışında panoyu süslemek isterseniz eva ve makas da gerekmektedir. Ceviz kabuklarının daha parlak görünmesini isterseniz vernik de kullanabilirsiniz.

 

Ceviz Kabukları ile Pano Yapımı-1
Ceviz Kabukları ile Pano Yapımı-1

Ceviz Kabukları ile Pano Nasıl Yapılır?

Evde boş karton kutu varsa fon kartonu yerine bunu da zemin olarak kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız ojeleri de ceviz kabuklarını boyayarak değerlendirebilirsiniz. İşe ilk olarak ceviz kabuklarını hazırlamakla başlamanız gerekiyor. Çiçeğe benzemeleri için bu kabukların parçalanmadan yarım olarak çıkarılması gerekiyor. Kullanmanız gereken kabuk sayısı yapacağınız tasarıma göre farklılık gösterebilir. İnce birkaç tane de ağaç dalı temin ettikten sonra pano yapımına başlayabilirsiniz. Eğer ağaç dalı bulma imkanınız yoksa dal yerine yeşil ya da kahverengi ip de kullanabilirsiniz.

Ceviz Kabukları ile Pano Yapımı-2
Ceviz Kabukları ile Pano Yapımı-2

Ceviz kabuklarını anlattığımız şekilde hazırladıktan sonra bunları guaj ya da akrilik boya ile boyayabilirsiniz. Kabukların hepsini aynı renklerde boyayabileceğiniz gibi isterseniz farklı renklerde boyayarak rengarenk bir tasarım da oluşturabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Malzemeler hazır ise ilk olarak ceviz kabuklarını istediğiniz renklerde boyayın. Boya kuruyana kadar bekleyin.

Sonrasında ağaç dallarını silikon tabancası yardımı ile birbirine yapıştırın. Birleştirdiğiniz dalları kartonun üzerine yapıştırarak tutturun. Son olarak boyadığınız kabukları iç tarafları altta kalacak şekilde dalların kenarına yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Bu yazımızda ceviz kabuklarından pano yapabileceğiniz kolay bir yöntemi sizlerle paylaştık. Yaptığınız panonun üst tarafına delik açıp buradan ince bir kurdele ya da ip geçirerek istediğiniz yere asabilirsiniz. Bu tarz çalışmalar yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız kabak çekirdeğinden leylekli pano yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial