Sosyal medyada paylaş

Cd ile mumluk yapımı biraz zahmetli bir çalışma olsa da ortaya çıkan harika görünüm çektiğiniz zahmete değecektir. Uygulamada cam bilyeler kullanıldığı için bunların yerleştirilmesi ve yapıştırılması biraz dikkat gerektiriyor. İşi aceleye getirmeden sabırla uygularsanız, evinizin salonunda kullanabileceğiniz harika bir mumluğa sahip olabilirsiniz. Eski cd’leri atmak yerine bunları ekonomik malzemeler kullanarak dekoratif bir ürüne dönüştürmek isterseniz bu projeyi yapmayı deneyebilirsiniz. Cd ile dekoratif mumluk yapımı ile ilgili bütün detayları ve gerekli malzemelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane eski cd
  • Bilye
  • Yapıştırıcı

Not: Bilyelerin sağlam bir şekilde sabitlenebilmesi için yapıştırma işleminde kuvvetli bir yapışkan kullanmanız gerekiyor. Tukal ya da japon yapıştırıcısı bu konuda işinizi görebilir.

Cd ile nasıl mumluk yapılır? diye merak ediyorsanız, bu sorunuzun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Rahat çalışabilmek için uygulamayı masanın üzerinde yapmalısınız.
  • İlk olarak cd’nin parlak tarafı size bakacak şekilde masanın üzerine koyun.
  • Yapıştırıcıyı dıştan başlayarak ince bir şerit halinde cd’nin üzerine sürün. Daha sonra bilyeleri tek tek yapışkanın üzerine yerleştirin. Yapıştırma esnasında seri davranmazsanız yapıştırıcı kuruyabilir. Bu konuda risk almamak için yapışkanı bilyelere tek tek sürerek yapıştırabilirsiniz.
  • Cd’nin etrafına bu şekilde bir sıra geçtikten sonra ikinci sıranın yapımına geçebilirsiniz. Bu sırada iki bilyenin arasına bir bilye gelecek şekilde güzelce sıralama yapın.
  • Mumluğu yüksek yaparsanız ağırlık nedeni ile zamanla bozulabilir. 3 ya da 4 sıra yapmanız güvenli kullanım ve güzel bir görünüm için yeterli olacaktır.
  • Sürdüğünüz yapışkanlar tamamen kuruduktan sonra içine mum koyup hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bilye ile yaptığınız bu orjinal mumluk ışığın harika yansıması ile romantik bir ortam hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Kullanmadığınız zamanlarda da şık görünümü ile evinizin güzelliğini tamamlayan bir dekor ürünü işlevi görecektir. Dışarıdan onca para vererek mumluk almak yerine bu uygulamayı evde yaparak yemek masanızı, salon ya da mutfağınızı süsleyecek orjinal bir aydınlatma aracına sahip olabilirsiniz.

El emeği bir dekoratif ürün yapmak isteyenlere fikir vermek ve bu konuda işlerini kolaylaştırmak için aşağıda, cd ile mumluk yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Resimdeki aşamaları dikkatli bir şekilde uygulayarak siz de harika bir mumluk yapabilirsiniz.

 

cd-den-mumluk-yapimi

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial