Çatalla Çiçek Baskısı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Çatalla çiçek baskısı yapımı okul öncesi çocukların sıkça yaptığı etkinliklerden birisidir. Küçük çocuklar baskı çalışmaları yapmayı sevdikleri için birçok farklı malzeme ile baskı çalışmaları yapılmaktadır. Eskiden sadece patates baskısı yapılırken, günümüzde tuvalet kağıdı rulosu, ip, tahta parçası ya da çatal gibi birçok farklı malzeme kullanılarak baskı yapılmaktadır. Bugün size bu çalışmalardan birisi olan çatalla çiçek baskısı yapımından bahsetmek istiyoruz. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte çatalla çiçek baskısı yapabilirsiniz. Çatalla baskı yapmak için gerekli olan malzemeler ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Plastik ya da metal bir çatal
  • Çiçeği yapmak için istediğiniz renkte guaj boya
  • Çiçeğin dalı için yeşil guaj boya
  • Fırça
  • Boyayı koymak için kağıt tabak
  • Baskıyı yapmak için beyaz kağıt

Çatalla Nasıl Çiçek Baskısı Yapılır?

Çatalla çiçek baskısı yapmak için gerekli olan malzemeleri temin ettiyseniz aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • İlk önce kullanacağınız boyadan birazını kağıt tabağa alın.
  • Çatalın arka tarafını boyaya batırın ve daha sonra çatalı kağıda bastırın.
  • Çatalı kaldırdığınız zaman bunun deseninin kağıda çıktığını görebilirsiniz.

Çatalla çiçek baskısı yaparken yukarıdaki yöntem uygulanmaktadır. Çatal ile kağıda tek tek çiçek yapabilir yada farklı çiçekler oluşturabilirsiniz. Bu konudaki örnekleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Çatalla Çiçek Baskısı Yapımı
Çatalla Çiçek Baskısı Yapımı

Çatal Baskısı ile Çiçek Yapımı

Çatal baskısı ile çiçek yapımı çok kolaydır. İlk olarak kağıt tabağın içine istediğiniz renkte biraz boya alın. Çatalı bu boyaya batırdıktan sonra bunun uç kısımlarını kağıda bastırın. Bu şekilde yan yana baskı yaparak çok güzel bir çiçek yapmak mümkündür. Çiçeği yaptıktan sonra yeşil boya ve fırça yardımı ile bunun sapını da yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Çatalla Çiçek Yapımı
Çatalla Çiçek Yapımı

Çatal Baskısı ile Lale Yapımı

Çatal ile çiçek baskısı denince ilk akla gelen çiçek lale olmaktadır. İstediğiniz renkte bir boyaya çatalı batırın ve bunu kağıda bastırın. Çatalı kaldırdığınızda ortaya güzel bir lale şekli çıkacaktır. Daha sonra yeşil boya ve fırça ile lalenin sapını da yapın. Bu şekilde kağıda tek bir lale yapabilir ya da birçok lale yaparak bunlardan bir demet lale oluşturabilirsiniz. Çatal baskısı ile lale yapımı sayesinde kağıda rengarenk lale baskıları yapabilirsiniz.

Çatalla Lale Yapımı
Çatalla Lale Yapımı

Bu yazımızda bahsettiğimiz kolay baskı çalışmalarını evde çocuğunuzla birlikte yaparak onun odası için çok güzel çiçek baskılı bir pano yapabilirsiniz. Kendi çalışmasını odasının duvarına asmak çocuğunuzu bu tarz çalışmalar yapamaya teşvik edecektir. Evde kolay bir şekilde çiçek baskısı yapmak için farklı bir yöntem denemek isterseniz, tuvalet kağıdı rulosu ile çiçek baskısı yapımı çalışmasına da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial