Çatal Baskısı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Çatal baskısı nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda konu hakkındaki tüm bilgileri bulabilirsiniz. Çatal baskısı adından da anlaşılacağı gibi çatal kullanılarak yapılan bir boyama çalışmasıdır. Okul öncesi etkinliklerden birisi olan baskı çalışmalarını yapmak için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Patates ve tuvalet kağıdı rulosu gibi malzemelerle çok güzel baskı çalışmaları yapılmaktadır. Bu konudaki örnek çalışmalara okul öncesi kategorimizden ulaşabilirsiniz. Bugün size bahsedeceğimiz çalışmada da baskı yapmak için çatal kullanılıyor. Çatalın sivri uçları boyaya batırıldığı zaman başta lale olmak üzere birçok çiçek deseni yapılmaktadır. Siz de evde çatal baskısı yapmak isterseniz bunun için gerekli malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Metal ya da plastik bir çatal
 • İstediğiniz renklerde guaj boya
 • Kağıt tabak
 • Beyaz kağıt

Çatal Baskısı Yapımı

Çatal ile baskı çalışması yapmak küçük çocuklar için çok eğlenceli bir çalışma olabilir. Büyükler de çatal baskısı yaparak çok güzel çiçek desenli panolar tasarlayabilirler. Boyalar ve çatal hazırsa aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • İlk olarak kağıt tabağın içine biraz boya alın.
 • Daha sonra çatalın ters tarafını boyaya batırın.
 • Boyaya batırmış olduğunuz çatalı kağıdın üzerine batırın ve kaldırın.
 • Bunu yaptığınızda çatalın deseninin kağıda çıktığını görebilirsiniz.
 • Bu yöntemi uygulayarak kağıdın üzerine istediğiniz renklerde baskı yapabilirsiniz.
 • Yeterli sayıda çatal basısı yaptıktan sonra bunların aralarına yeşil boya ile sap şeklinde çizgiler çizebilirsiniz.
 • İsterseniz çatalı kağıdın üzerine farklı şekillerde bastırarak değişik çiçekler de tasarlayabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz çatalla çiçek baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Çocuğunuzun çatal baskısı ile yapacağı çiçeklerin bulunduğu kağıdı bir kartona yapıştırarak bunu pano olarak odasının duvarına asabilirsiniz. Kendi yaptığı çalışmayı odasının duvarında görmek çocuğunuzu çok mutlu edecektir. Evde bu kolay boyama çalışmasını denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, çatal baskısı yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Resimdeki adımlar dikkatli bir şekilde uygulandığında ortaya aşağıdaki gibi çok güzel çiçek desenleri çıkacaktır. İsterseniz bir kağıda istediğiniz boyutta vazo çizerek bunun içine çatal baskısı ile çok güzel çiçekler yapabilirsiniz.

Çatal Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Çatal Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Çatal Baskısı Nasıl Yapılır
Çatal Baskısı Nasıl Yapılır

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial