Camlar Nasıl Kolay Silinir?

Sosyal medyada paylaş

Camlar nasıl kolay silinir? sorusunun cevabını öğrenmek, camlarınızı daha temiz silebilmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Cam silmek çoğu bayanın zorlandığı bir iştir. Bazen defalarca sildiğimiz halde camın yeterince temiz olmadığını ya da buğulanma meydana geldiğini görürüz. Bu tür can sıkıcı durumlarla karşılaşmamak için, yazımızda bahsettiğimiz basit ve etkili yöntemleri deneyebilirsiniz.

Cam Silerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Cam silerken işinizin daha kolay olmasını istiyorsanız, bu işi bulutlu havalarda yapmanızı tavsiye ediyoruz. Güneşli havada cam parladığı için üzerindeki lekeleri görmeniz zorlaşabilir. İşinizi daha çabuk bitirmek ve camlarınızı iyice temizleyebilmek için doğru zamanı seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Buğulanan camlar yapılan temizliğe gölge düşüren en önemli sorunlar arasındadır. Bir bezi gliserine batırdıktan sonra camlarını bununla silerseniz buğulanma oluşmasının önüne geçebilirsiniz.
  • Camların daha temiz ve parlak görünmesini istiyorsanız, kurulama işlemini gazete kağıdı ile yapmayı deneyin. Bu yöntemi uygulayan birçok bayan sonuçlarından memnun kalmakta.
  • Camları sileceğiniz suyun içine biraz tuz eklerseniz daha parlak görüneceklerdir.
  • Eğer camlarınızda çıkarılması zor lekeler meydana geldiyse, bunları çıkarmak için camları çizecek tel vb. sert cisimler kullanmayın. Camı çizmeden inatçı lekeleri çıkarmak için orlon bir beze krem deterjan dökün ve camlarınızı bu şekilde silin. Bu sayede camlarınız zarar görmeden inatçı lelelerden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.
  • Bir limonu ortadan ikiye bölüp, bu parçalardan birisinin iç tarafını cama sürün. Bunu yaptıktan sonra biraz kurumasını bekleyin ve ardından temiz, kuru bir bezle kurulayın. Bu basit ama etkili uygulama sayesinde camlarınızda meydana gelen parlaklık sizi çok memnun edecektir.
  • Pencerelerin köşelerini temizlemek oldukça zordur. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için ucu çok sivri olmayan bir bıçak kullanabilirsiniz. Bıçağı doğrudan pencereye değdirmek çizilmesine neden olabileceği için, bıçağa bez sardıktan sonra cam köşelerini rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Camlarda Oluşan Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Camlarda meydana gelen boya ve yağ lekelerini çıkarmak oldukça zordur. Böyle durumlarda camları temizlemek isterken yapacağımız yanlış bir uygulama camların çizilmesine neden olabilir. Lekenin cinsine uygun yöntemler kullanarak camlarınıza zarar vermeden ve zorlanmadan kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Camlardaki yağları çıkarmak için; biraz tuz ve yarım litre su ile hazırlanacağınız karışımı kullanabilirsiniz. Eğer camlarınız çok yağlanmışsa suyun içine biraz amonyak koyarak silebilirsiniz.

Ev badana yapıldıktan sonra camlara bulaşan boyalar oldukça can sıkıcıdır. Camlardaki boya lekelerini çıkarmak için terebentinden faydalanabilirsiniz. Bir çubuğa pamuk sarın ve buna biraz terebentin damlatın. Bunu lekelerin olduğu bölgelere sürdükten sonra 15 dakika kadar bekletin ve sonrasında camları sirkeli su karışımı ile silerek temizleyin. Bu yöntemi uygulayarak camlardaki boya lekelerini kolay bir şekilde çıkarabilir ve yaptığınız temizliğin karşılığını almanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle cam silmenin püf noktaları sayılan ve en çok kullanılan yöntemleri paylaştık. Camlarınızı silerken bu ayrıntılara dikkat ederseniz, cam silme işini daha kısa sürede kolay ve temiz bir şekilde yapabilirsiniz. Camlarınızı belirli aralıklarla düzenli olarak silerseniz bu konuda işiniz daha kolay olacaktır. Uzun süre silinmeyen camlarda oluşan lekeleri çıkarmak zor olacağı için bu işi belirli aralıklarla yapmanızda fayda var.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial