Cam Tabaklardan Kurabiyelik Yapımı

Cam Tabaklardan Kurabiyelik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Cam tabaklardan kurabiyelik yapımı evde yapılabilecek kolay bir kendin yap projesidir. Daha şık bir sunum için kek, kurabiye ve poğaça gibi ikramlıkları servis etmek için katlı servis tabakları kullanılmaktadır. Bu servis takımları pahalı olduğu için herkes alamayabilir. Bugün sizlerle paylaşacağımız pratik uygulama sayesinde siz de ekstra masraf yapmadan çok şık bir katlı kurabiyeliğe sahip olabilirsiniz. Daha önceden bu konuda bazı örnek çalışmaları sizlerle paylaşmıştık. Bugünkü projede cam tabak ve kadehler kullanılıyor. Mutfakta takımı bozulduğu için kullanmadığınız cam tabaklar varsa bu uygulamayı yaparak onları da değerlendirebilirsiniz. Evde keyifli bir kendin yap çalışması denemek isteyenler cam tabaktan kurabiyelik yapmak için gerekli malzemeleri ve  yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirler.

Gerekli Malzemeler

  • 3 farklı boyda cam tabak
  • 2 tane cam kadeh
  • Japon yapıştırıcısı
  • Fırça

Katlı bir kurabiyelik yapmak için 3 farklı boyda cam tabak kullanılması gerekmektedir. En üst kat için çay tabağı, orta kat için tatlı tabağı ve en alt kat için de büyük bir servis tabağı kullanabilirsiniz. Kurabiyeliğin şık görünmesi için aralarda kullanılacak olan cam kadehler ayak kısımları desenli tasarımlardan seçilebilir.

Cam Tabaklardan Nasıl Kurabiyelik Yapılır?

Cam tabaktan kurabiyelik yapımına başlamadan projenin yapımında kullanacağınız cam tabak ve kadehleri güzelce yıkayın ve bir havlu yardımı ile kurulayın. Uygulamayı rahat yapabilmek için düz bir zeminde çalışmayı yapmalısınız.

  • İlk olarak masanın üzerine büyük servis tabağını alın. Cam kadehlerden birinin ağız kısmına fırça yardımı ile japon yapıştırıcısı sürün. Yapışkanlı yüzeyi tabağın tam ortasına hafifçe bastırarak yerleştirin. Bir süre elinizle hafifçe baskı uyguladıktan sonra diğer katı yapmaya geçebilirsiniz.
  • Orta katı yapmak için servis tabağına yapıştırdığınız kadehin alt kısmına japon yapıştırıcısı sürün. Tatlı tabağını ortalayarak, dikkatli bir şekilde yapışkanı sürdüğünüz yere yerleştirin. Bir süre yapışması için elinizle hafifçe baskı uyguladıktan sonra diğer kadehin tabanına yapışkan sürerek bunu tatlı tabağının tam ortasına güzelce yerleştirin.
  • Tüm bu aşamalardan sonra sıra son katın yapımına geldi. Üstteki kadehin ağız kısmına fırça ile japon yapıştırıcısı sürün. Çay tabağını da ortalayarak bunun üzerine yapıştırın.

Yapışkan kuruduktan sonra kurabiyeliğin içine ikramlıkları koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz aynı uygulamayı cam yerine porselen tabaklarla da yapmanız mümkün. Katlı kurabiyeliğin kullanışlı olması için çok ince cam kadeh kullanmamaya dikkat etmelisiniz. İsterseniz kurabiyeliği 3 yerine 2 kat olarak da yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Cam tabaklardan kurabiyelik yapmak isteyenlere bu konuda fikir vermesi için aşağıda örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Projeyi deneyecek olanlara keyifli çalışmalar diliyoruz.

Cam Tabaklardan Kurabiyelik Yapımı
Cam Tabaklardan Kurabiyelik Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial