Çam Kozalağından Yapılan Süslemeler

Çam Kozalağı ile Yapılan Süslemeler
Sosyal medyada paylaş

Çam kozalağından yapılan süslemeler hem hesaplı hem de şık oldukları için ev süslemesinde en sık kullanılan malzemelerden birisi de çam kozalağı olmaktadır. Farklı boyutta olan bu kozalaklar boya ile renklendirilerek, boncuk ve sim gibi malzemelerle süslenerek ya da orjinal halleri ile kullanılarak birçok dekoratif ürün yapılmaktadır. Özellikle yeni yılda evde kutlama yapacak olanlar çam ağacı ve kozalaklı süslemelere ihtiyaç duyarlar. Bugün sizlerle çam kozalağı kullanarak yapabileceğiniz süslemeler hakkında bazı örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Siz de eviniz için güzel dekor ürünleri yaparak bunları özel günlerde evinizi güzelleştirmek için değerlendirmek isterseniz vereceğimiz öneriler işinize yarayabilir.

Gerekli Malzemeler

Çam kozalağından süsleme yapmak için öncelikle kozalağa ihtiyaç vardır. Günümüzde çam kozalağı bulmak eskisi kadar kolay değildir. Bu nedenle hobi malzemeleri satan yerlerden istediğiniz boyutta ve istediğiniz kadar çam kozalağı bulabileceğinizi hatırlatalım. Bundan başka renkli bir dekoratif süs yapmak isterseniz dilediğiniz renkte akrilik boya kullanmanız mümkün. Şık süslemeler yapmak içinse simli, altın yaldız ya da metalik boyalardan kullanabilirsiniz. Yapacağınız dekor ürününe göre yapışkan, çengel, ip ve kurdele gibi malzemeler de gerekebilir.

Çam Kozalağından Nasıl Süsleme Yapılır?

Çam kozalağından nasıl süsleme yapılır? derseniz aşağıda örnekler bu konuda fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıdaki örnek uygulamada çam kozalağı ile yapılabilecek en kolay süslemeyi görüyoruz. Çam kozalaklarının farklı renklerde boyanması ile yapılan süsler dekoratif bir sepetin içine yerleştirilmiş. Böyle rengarenk bir süsleme yemek masasında kullanılabileceği gibi evde doğum günü ve yeni yıl kutlaması yapılacağı zaman da ortama farklı bir hava katmak için kullanılabilir.

Çam Kozalağı ile Yapılan Süslemeler
Çam Kozalağı ile Yapılan Süslemeler

Çam Kozalağından Dekoratif Süs Yapımı

Çam kozalaklarına bir ip bağladıktan sonra bunları kapı üstü, pencere kenarı ya da istediğiniz başka bir yere asabilirsiniz. Aralara küçük kozalaklar ya da başka süs aksesuarları koyarak farklı bir tasarım da yapmanız mümkün. Sizlerle paylaştığımız örnekte kozalaklar boyanmadan normal halleri ile kullanılmış. Siz isterseniz bunların hepsini aynı ya da farklı renklerde boyayabilirsiniz. Böyle bir uygulama yapacağınız zaman kullanacağınız ipin kozalakların ağını taşıyacak sağlamlıkta olmasına dikkat etmelisiniz.

Çam Kozalağından Dekoratif Süs
Çam Kozalağından Dekoratif Süs

Çam Kozalağından Dekoratif Perde Yapımı

Çam kozalaklarına perde görünümü verme fikri dikkatinizi çekiyorsa aşağıdaki gibi güzel bir uygulama yapabilirsiniz. Mutfağınız bahçeye bakıyorsa böyle bir dekoratif perde kullanmayı düşünebilirsiniz. Dilerseniz evinizde yapacağınız özel kutlamalarda bu perdenin aralarına ışıklandırma yaparak ortaya hoş bir görüntü çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Çam Kozalağından Dekoratif Perde
Çam Kozalağından Dekoratif Perde

Çam Kozalağından Duvar Süsü Yapımı

Çam kozalağı duvar süsü için de ideal bir malzemedir. İplere takacağınız farklı boylardaki çam kozalaklarını, ağaç dalına geçirerek çok güzel bir duvar süsüne sahip olabilirsiniz. Aynı yöntemi kapı süsü yapmak için de kullanmanız mümkün.

Çam Kozalağından Duvar Süsü
Çam Kozalağından Duvar Süsü

Çam Kozalağı ile Masa Süslemesi Yapımı

Ve işte aşağıda bu konuda yapılan harika bir örnek uygulama daha görüyoruz. Bir ipe geçirilmiş çam kozalaklarını yemek masası süslemek için de kullanabilirsiniz. Böyle güzel bir dekor ürününü salondaki orta sehpanın üzerinde ya da yemek odasındaki masada da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Çam Kozalağı ile Masa Süsleme
Çam Kozalağı ile Masa Süsleme

Çam kozalağından dekoratif süs yapımı ile ilgili en pratik yöntemlerden bazılarını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Bu örnek projelerden ilham alarak siz de kendi tasarlayacağınız süslemeler ile evinizin dekorunu daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Dilerseniz çam kozalaklarından kuş, bebek ya da farklı figürler yaparak bunlar biblo olarak kullanabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial