Cam Kavanoz Nasıl Boyanır
Sosyal medyada paylaş

Çoğumuzun evinde boş cam kavanoz bulunmaktadır. Cam ürünler daha kullanışlı olduğu için bunları atmak yerine küçük dokunuşlarla üzerlerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemlerden birisi kavanozu boyamaktır. Uygun malzemeler ve doğru tekniği kullanarak evde güzel dekoratif ürünler tasarlayabilirsiniz. Bu yazımızda cam kavanoz boyama ve hangi boya tekniklerini kullanmanız gerektiği konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

Cam Kavanoz Nasıl Boyanır?

Cam kavanoz boyamak için cam boyası ya da akrilik boya kullanabilirsiniz. Bunun dışında fırça ya da sünger, boya paleti gibi malzemeler gerekmektedir. Yazdığımız cam kavanoz boyama malzemeleri temin edildikten sonra ön hazırlık aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken cam kavanozları temizlemektir. Sabunlu sıcak su ve temizleme bezi kullanarak kavanozların yüzeyindeki yağ ve kirleri giderin. Kuruması için bırakın.

Yapacağınız çalışmadan istediğiniz verimi almak için boya seçimi oldukça önemlidir. Cam kavanozları boyamak için cam boyası veya akrilik boya kullanabilirsiniz. Cam boyaları daha dayanıklıdır, ancak akrilik boya da güzel sonuçlar verebilir. Renk seçiminizi yapın ve boyayı paletinize dökün. Evde cam kavanoz boyama teknikleri olarak farklı seçenekler bulunmaktadır. Kavanozun tamamını tek renk boyayabilirsiniz. İsterseniz alt ve üst kısmını değişik renklerde de boyamayı tercih edebilirsiniz. Sünger veya farklı fırça tipleri kullanarak dokulu bir görünüm elde edebilirsiniz. Daha farklı bir tasarım oluşturmak isterseniz kavanoz üzerine çiçekler, yapraklar veya geometrik desenler gibi motifler ekleyebilirsiniz.

Evde Cam Kavanoz Boyama

Seçtiğiniz tekniğe göre boyama işlemine başlayın. Boya fırçasını ya da süngeri kavanozun yüzeyine hafifçe uygulayın. İlk katmanı kurumaya bırakın ve ardından ikinci katmanı ekleyin, gerektiğinde üçüncü bir katman uygulayın. Boyama işlemi tamamlandığında, kavanozları iyice kurumaları için en az bir gün boyunca bırakın.

Kavanozun üzerine desen yapmak için boya fırçasını kullanabilir ya da nail art fırçası gibi bir aparatla istediğiniz deseni oluşturabilirsiniz. Kavanozun belirli yerlerini boyamadan bırakmak istiyorsanız bunun için bant kullanabilirsiniz. Bu kısımları bant ile güzelce kapattıktan sonra boyama işlemini yapabilirsiniz. Boya kuruduktan sonra bandı çıkarabilirsiniz. Bu yöntem özellikle kavanozdan mumluk yaparken çok işinize yarayacaktır.

Bu yazımızda evde cam kavanoz boyama hakkında bilgiler paylaştık. Bu basit adımları takip ederek, cam kavanozlara renk ve canlılık katabilirsiniz. Cam kavanozları boyayarak bunlarla kalemlik, mumluk ve vazo gibi dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Uygun renk ve desenlerde boyadığınız kavanozları baharatlık olarak da kullanabilirsiniz. Boyamak dışında başka bir seçenek incelemek isterseniz, dekoratif kavanoz süsleme yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial