Çakıl Taşından Nasıl Çilek Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Çakıl taşından nasıl çilek yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Taş boyama ile taşlar düz ya da desenli boyanarak çok güzel dekoratif süsler yapılmaktadır. Elinizde sahilden topladığınız büyük boyutta taşlar varsa bunları çilek şeklinde boyayarak harika süsler tasarlayabilirsiniz. Bu çilek şeklindeki süsleri bir kasenin içine koyabilir ya da tek bir çilek şeklindeki süsün arkasına mıknatıs tutturarak bunu buzdolabı süsü olarak da kullanabilirsiniz. Çakıl taşından çilek yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Çakıl Taşından Çilek Yapımı

Evde çakıl taşından çilek yapmak oldukça kolaydır. Bunun için uygun boya ve fırçalar kullanmanız yeterlidir. Boyama yapacağınız taşın yüzeyi de kaygan ve pürüzlü olmamalıdır. Taş boyamak içi guaj boya da kullanılabilir fakat daha kalıcı olması için taş boyası ya da akrilik boya kullanılması gerekmektedir. Elinizde çakıl taşı yoksa, hobi malzemeleri satan yerlerde istediğiniz şekilde taşlar bulmanız mümkün. Tercih yaparken bunların boyut ve şekil olarak çileğe uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Çakıl taşı
  • Kırmızı, beyaz ve yeşil taş boyası ya da akrilik boya
  • İnce ve kalın fırça
  • Resim paleti
  • Vernik

Çakıl Taşından Nasıl Çilek Yapılır?

Malzemeler hazır ise hemen çilek yapımına başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak taşı beyaz renge boyayın.
  • Bu şekilde zemini oluşturduktan sonra 2 kat da kırmızı boya sürün.
  • Taşın üst tarafına yeşil boya ile çilek yaprağı çizin ve içini doldurun.
  • Sonraki aşamada ince uçlu fırça yardımı ile çileğin üzerine beyaz minik benekler yapın.
  • Sürdüğünüz boya kuruduktan sonra vernik sürerek uygulamayı tamamlayın. Bu şekilde yapacağınız çilekler daha parlak olacaktır.

Bu uygulama sayesinde evde çok güzel çilek şeklinde süsler yapabilirsiniz. Evde kullanmadığınız kırmızı ve beyaz oje varsa ilk deneme için boya yerine bunları da kullanabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, çakıl taşlarından çilek yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Evde bu çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda, çakıl taşından çilek yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Çakıl Taşından Nasıl Çilek Yapılır
Çakıl Taşından Nasıl Çilek Yapılır

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial