Boyunluk Nasıl Örülür?

Sosyal medyada paylaş

Boyunluk nasıl örülür? diye merak edenler için bu sorunun cevabını yazımızda detaylı olarak veriyoruz. Boynu ve omuzları saran atkı modellerine boyunluk adı verilmektedir. Boyunluk modellerinin bazıları görünüm olarak kısa ve enli bir atkıya benzerken bazıları da şal görünümündedir. Bayan, erkek ve çocuklar için farklı renk ve desenlerde birçok boyunluk modeli bulunmaktadır. Kışın soğuk havalarda boynu sıcak tutan bu aksesuarlar şıklıkları ile de dikkat çekmektedir. Kumaş ya da farklı malzemelerle yapılan boyunluklar bulunsa da yün ile örülenler daha şık olması ve sıcak tutması bakımından idealdir. Siz de evde boyunluk örmek istiyor fakat bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız işinize yarayabilir.

Boyunluk Nasıl Örülür?

Boyunluk tığ ya da şiş ile örülebilir. Şiş ile örülen boyunluklarda selanik, saç örgüsü, pirinç, haroşa gibi şık ve esnek örneklerin yanı sıra tekli ya da ikili lastik de yapılabilir. Tığ ile yapılan modellerde delikli ya da sık iğne tasarımların yanı sıra motiflerle yapılan farklı örnekler de bulunmaktadır. Uygun renk ve modelde yapılan el emeği göz nuru boyunluklarla kışın da şık olabilirsiniz.

Boyunluk Örerken Kaç Numara Şiş Kullanılır?

Boyunluk yapımı için kullanacağınız şişin kalınlığı kullanacağınız ipe ve yapacağınız modele göre değişiklik gösterebilir. Klasik bir boyunluk ile bol ve dökümlü bir boyunluk farklı kalınlıkta şişlerle ve farklı sayıda ilmek ile yapılır. Bol bir boyunluk istemiyorsanız 5 ya da 5,5 numara şiş ile 80 ilmek yapmanız yeterlidir. Bol ve dökümlü bir boyunluk örmek için kalın yün ve 7 numara şiş tercih edebilirsiniz. Kalın şiş ve kalın yün kullandığınız zaman 75 ilmek yeterli olacaktır. Tığ ile boyunluk örerken de ip ve tığın kalınlığının birbirine ve yapılan modele uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Boyunluk yapmak için düz ya da farklı renkte ipler tercih edebilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin zevkinize bağlıdır.

Kolay Boyunluk Modelleri

Kolay boyunluk modelleri denince ilk akla gelen şiş ile yapılan tasarımlardır. Kalın bir atkı şeklinde, belli bir uzunlukta örülen parça iki kenardan birleştirilerek yapılır. Sonrasında bunu boyundan geçirerek takılır. Atkı kullanmayı sevmeyenler kışın boyunlarını soğuktan korumak için boyunluk kullanabilirler. Tığ ile yapılan atkıları daha kısa ve enli olarak örüp, iki kenarını dikerek ya da örerek birleştirip çok güzel boyunluklar yapabilirsiniz. El becerisine güvenenler daha zor modelleri tercih edebilirler.

kolay-boyunluk-modeli

kolay-boyunluk

düz-boyunluk

boyunluk

Kolay Boyunluk Yapımı

Normal kalınlıkta bir ip için 5 numara şiş kullanabilirsiniz. Şişe 80 ilmek atarak başlayın ve istediğiniz örneği yapmaya başlayın. Örgü 80 cm. kadar olunca keserek bitirin. Elinizdeki parçanın tersini çevirin, tığ ya da şiş ile iki kenarını birleştirin. Sonrasında boyunluğunuzu hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Boyunluk için daha kalın şiş ve ip kullanıyorsanız şişe 70 ilmek atarak örgüye başlayabilirsiniz. Örneği uyguladıktan sonra 70 cm. kadar yapıp boyunluğu bitirin. Sonrasında tığ ya da iğne ile iki kenarını tersten birleştirerek kapatın. Kalın ip ve şiş ile yapılan modeller daha esnek olacağı için ilmek sayısı normal kalınlıktaki iple yapılandan daha az sayıda olmalı. Boyunluk yaparken bunu boynunuzun etrafına tutarak ölçüyü kolayca alabilirsiniz.

Boyunluk Nasıl Birleştirilir?

Boyunluk örmek oldukça kolaydır fakat ilk kez boyunluk yapacak olanlar bunu nasıl birleştireceğini merak edebilirler. Bu konuda farklı seçenekler mevcuttur, siz hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Tığ ile boyunluk birleştirmek için örgüyü ters çevirin ve iki kenarı birleştirerek, baştan sona batıp çıkarak birleştirme işlemini tamamlayın. Tığ ile birleştiremem diyorsanız o zaman kenarları tersten kalın bir iğne ile dikerek birleştirebilirsiniz. Bu iki seçeneği de yapamayanlar düğme ile birleştirebilirler. Bunun için örgünün bitimine yakın boyunluğun kenarlarına ve ortasına istediğiniz sayıda düğme iliği açın. Diğer uca dikeceğiniz düğmeler sayesinde hem iki kenarı birleştirebilir hem de çok şık bir boyunluğa sahip olabilirsiniz.

Erkek Boyunluk Modelleri

Tıpkı erkek atkılarında olduğu gibi erkek boyunluk modellerinde de daha kalın ip ve şiş kullanılır. Siyah, gri, lacivert, koyu yeşil ve kahverengi gibi renkler sıkça tercih edilir. Erkek boyunluk modellerinde pirinç örneği kullanımı yaygındır. Erkekler için boyunluk örerken ilmek sayısı bayan boyunluğundan biraz daha fazla olmalıdır.

erkek-boyunluk-modeli

erkek-boyunluk

erkek-boyunluk-modelleri

Bayan Boyunluk Modelleri

Bayan boyunluk modellerinde isteğe göre her renk kullanılabilir. Düz pirinç örneğinin yanında kenarları lastikli tasarımlar da oldukça yaygındır. Spor giyime uygun bir boyunluk yapımı için kalın ip ve şiş ile ikili lastik yapılabilir.

bayan-boyunluk-modelleri

bayan-boyunluk-modeli

bayan-boyunluk

Çocuk Boyunluk Modelleri

Çocuklar için yapılacak boyunluklarda daha ince ip ve şiş tercih edilir. Küçük çocukların boyunlarını sıkıp, rahat hareket etmelerini engellemeyecek dökümlü tasarımlar tercih edilebilir. Renk konusunda birçok seçenek olduğundan seçim yapmak biraz zor olabilir. Bu konuda çocuğunuzun sevdiği renklere öncelik tanıyabilirsiniz.

örgü-boyunluk

çocuk-boyunluk-modeli

Örgü boyunluk yapımı hakkında merak edilen soruların cevabını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Verdiğimiz tüyolardan faydalanarak siz de kendiniz ve sevdikleriniz için kolay bir şekilde boyunluk yapabilirsiniz. Sade bir boyunluk modeli ördüğünüzde bunun ucuna yapacağınız püsküller ile daha şık ve dikkat çekici görünmesini sağlayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial