Boncuk ile Minyatür Eşya Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Boncuk kolay bulunan bir malzeme olması nedeni ile minyatür eşya yapımında kullanılan bir malzemedir. Elinizdeki boncukların şekil ve boyutlarına göre bunlarla parfüm, oje, kristal küre, baharatlık gibi pek çok eşya yapabilirsiniz. Bu konuda fikir verebilmek için yazımızda, boncuk ile minyatür eşya yapımı hakkında örnek çalışmalar paylaşıyoruz.

Boncuk ile minyatür eşya yapımı

Takı ve aksesuar yapımında kullanılan boncuklar minyatür eşya yaparken de işinize yarayabilir. Cam, ahşap ve plastik boncuklar kullanarak birçok minik eşya yapabilirsiniz. Burada önemli olan kullanacağınız boncuğun yapmak istediğiniz eşyaya uygun şekil ve boyutta olmasıdır. Bu tür uygulamalarda kullanacağınız boncukların rengini değiştirmek isterseniz oje veya akrilik boya ile renklendirebilirsiniz.

Minyatür oje

Evde minyatür oje yapmak isterseniz bunun için boncuk kullanabilirsiniz. Elinizde bulunan inci boncuklar, tahta boncuklar ve şeffaf boncuklar oje yapımı için uygundur. Uygulamanın yapımında boncuğun yanı sıra kürdan, beyaz pipet, oje, makas ve yapıştırıcı gerekmektedir.

Minyatür Oje Yapımı

İnci boncukları yapmak istediğiniz oje ile aynı renge boyayın. Kürdandan küçük bir parça kesin ve bunu siyah oje ile boyayıp ucuna yapıştırıcı sürün. Daha sonra yapıştırıcının olduğu kısmı boncuğun deliğine yerleştirin. Uygun renkteki tahta ve plastik boncukların içine beyaz pipetten kestiğiniz parçayı yerleştirerek de minik ojeler yapabilirsiniz.

Kristal Küre Yapımı

Oyuncak evde kullanmak veya dekoratif süs olarak kristal küre yapmak isterseniz bunun içinde boncuklar işinize yarayabilir. Bu kolay minyatür eşya yapımı için şeffaf boncuk, yapışkanlı eva ve kağıt deleceği gerekmektedir.

Minyatür Kristal Küre Yapımı Resimli Anlatım

Uygulamanın yapımı oldukça kolaydır. Kağıt deleceği ile yapışkanlı evadan daire şeklinde parçalar hazırlayın. Bunların arkasındaki kağıdı çıkararak yapışkanlı kısma boncuğu yerleştirin. Bu şekilde istediğiniz renkte birçok kristal küre yapabilirsiniz.

Parfüm Yapımı

Barbie bebek için minik bir parfüm yapmak isterseniz boncuk kullanabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler; iki farklı boyutta boncuk, kürdan, makas ve silikon tabancası. Parfüm yapımı için şeffaf ve kristal görünümlü veya inci boncuk tercih edebilirsiniz. Şişeye kapak olarak da büyük boncuğun deliğini kapatacak boyutta boncuk tercih edebilirsiniz.

Minyatür Parfüm Yapımı Resimli Anlatım

Uygulamayı yapmak için büyük boncuğu kürdana geçirin. Bunun üst kısmına silikon sürüp küçük boncuğu da üzerine yapıştırın. Kürdanın fazlalığını makas ile kesin. Bu şekilde birçok minik parfümü kolaylıkla yapmanız mümkün.

Baharatlık Yapımı

Minik bir mutfağa minyatür eşya yapımı için de boncuk kullanılabilir. İki tane boncuk ve yapıştırıcı ile sevimli bir baharatlık yapabilirsiniz. Güzel bir tasarım olması için büyük bir boncuk ve bunun deliğini kapatacak büyüklükte boncuk kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra kürdan ve yapıştırıcıya da ihtiyacınız olacaktır.

Minyatür Baharatlık Yapımı Resimli Anlatım

İlk olarak kürdana büyük boncuğu geçirin ve bunun üst kısmına yapıştırıcı sürün. Küçük boncuğu yapıştırıcının üzerine yerleştirerek hafifçe bastırarak yerleştirin. Bu yöntem ile birkaç tane baharatlık yaparak bunlarla takım oluşturabilirsiniz. Sonrasında bu minyatür baharatlıkları ahşap bir zeminden yapacağınız rafa yerleştirebilirsiniz.

Yazımızda sizlerle boncuk ile minyatür eşya yapabileceğiniz kendin yap çalışmalarından paylaştık. Sizde elinizdeki malzemelere göre bu çalışmalardan istediğinizi yapabilirsiniz. Evde tencere, tava, tabak ve abajur gibi eşyalar yapmak isterseniz, yumurta kartonundan yapabileceğiniz minyatür eşyalar yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial