Bezelye Kaç Dakikada Pişer?

Bezelye Kaç Dakikada Pişer
Sosyal medyada paylaş

Bezelye bir yaz sebzesi olmasına karşın günümüzde her mevsim bulmak mümkündür. Yaz aylarında taze bezelye ile yapılan yemekler için kışın da konserve ya da dondurulmuş bezelye kullanılmaktadır. Her yemekte olduğu gibi bezelyenin de pişme süresi yemeğin lezzeti ve kıvamı açısından önemlidir. Bu sebze ilk defa yemek yapacak olanların işini kolaylaştırmak için yazımızda, bezelye kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Bezelye Kaç Dakikada Pişer?

Bezelye yemeği yapmak oldukça kolaydır. Bu sebzeyi tek başına pişirebileceğiniz gibi patates ve havuç gibi sebzeler ile yapabilirsiniz. İsterseniz yemeğin içine kıyma veya et de koyabilirsiniz. Sebzenin içine koyulacak olan malzemeler bezelyenin pişme süresi üzerinde etkilidir. Bunun yanı sıra bezelyenin taze, konserve ya da dondurulmuş olması da pişme süresini etkiler. Taze bezelye dondurulmuş ya da konserve bezelyeden daha uzun sürede pişmektedir. Bunun nedeni dondurulmuş ve konserve bezelyenin önceden belirli bir işlemden geçtiği için daha yumuşak olmasıdır.

Bezelyenin Pişme Süresi
Bezelyenin Pişme Süresi

Bezelye yemeğini tencere veya düdüklüde pişirebilirsiniz. Yemeğin pişirileceği kaplar da pişme süresinde değişikliğe neden olmaktadır. Taze bezelyeyi düdüklüde pişirdiğiniz zaman pişme süresi 15 dakika iken, yemeği tencerede pişirdiğinizde bu süre yaklaşık 30 dakikadır. Tabi ki bu süre bezelyenin boyutuna ve tazeliğine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle yemeği pişirirken arada bir kontol etmekte fayda var.

Bezelyenin Pişme Süresi

Tüm sebzeler gibi bezelyede konserve ve dondurulmuş olarak tüketilebilir. Bu tür sebzeler taze bezelyeye oranla biraz daha yumuşak olduğu için pişme süresi de kısa olacaktır. Konserve bezelyenin tencerede pişme süresi ortalama 15 dakikadır. Eğer yemeği dondurulmuş bezelye ile yapacaksanız bu süre 25 ila 30 dakika arasında değişebilir. Sizlerle paylaştığımız bezelyenin pişme süreleri yemek ocakta kaynamaya başladıktan sonraki süredir. Yemeğin lezzetli ve tam kıvamında pişmesi için kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazımızda sizlerle bezelye yemeğinin pişme süresi hakkında bilgiler paylaştık. Bu pratik bilgilerden faydalanarak siz de yemeği lezzetli ve kıvamında pişirebilirsiniz. Evde pişireceğiniz poğaçanın pişme süresi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız poğaça kaç dakikada pişer yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial