Baskı Çiçek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Baskı çiçek yapımı okul öncesi için güzel ve çok pratik bir uygulamadır. Çiçek figürü küçük çocukların yaptığı bir çok el işi çalışmasında kullanılmaktadır. Bugün sizlere anlatacağımız uygulama aynı zamanda kolay çiçek yapımına da güzel bir örnektir. Kağıda çiçek çizmekle uğraşmak yerine bu çiçeği tuvalet kağıdı rulosu baskısı ile kolay bir şekilde yapmanız mümkün. Bu nasıl olacak? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Sizlere bahsedeceğimiz uygulama patates baskısının tuvalet kağıdı rulosu ile yapılan türü fakat ondan daha kolay. Patates baskısı yapmak için önce patatesin üzerine bıçak ile yapılmak istenen desenin kazınması gerekiyor. Küçük çocuklar böyle bir uygulamayı yaparken zorlanabilirler. Tuvalet kağıdı rulosu ile yapılan baskı işleminde ise böyle bir kazıma işlemi yok. Elinizde bitmiş tuvalet kağıdı rulosu varsa siz de bunu kullanarak çocuğunuzla birlikte çok güzel çiçekler yapabilirsiniz. Uygulamayı yapmak için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte guaj boya
 • Fırça
 • Kağıt
 • Tuvalet kağıdı rulosu
 • Makas
 • Siyah keçeli kalem

Tuvalet Kağıdı Rulosu Baskısı ile Nasıl Çiçek Yapılır?

Tuvalet kağıdı rulosu ile çiçek baskısı yapmak için ilk olarak bu karton rulonun üzerine elinizle hafifçe bastırarak yassılaşmasını sağlamalısınız. Bu şekilde rulo çiçek yaprağı şekli alacaktır. Sonrasında aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 • Kağıdın ortasına bir çay tabağı ya da başka yuvarlak bir nesne koyarak siyah keçeli kalem ile çiçeğin göbeğini yapın.
 • Tuvalet kağıdı rulosunu yassılaştırarak çiçek yaprağı şekli verdikten sonra rulonun ağız kısmını çiçeğin ne renk olmasını istiyorsanız o renge boyayın.
 • Daha sonra bunu çiçek göbeği olarak çizdiğiniz yuvarlağın etrafına bastırarak çiçek yapraklarını yapın.
 • Son olarak yapmış olduğunuz çiçek yapraklarının içlerini de güzelce boyayın.
 • Çiçeğin ortasını da beyaz ya da istediğiniz herhangi bir renge boyadıktan sonra uygulama tamamlanmış oluyor.

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada sarı bir çiçek yapılmış fakat siz başka renkte de yapabilirsiniz. İsterseniz çiçek yapmak için kullanacağınız beyaz kağıdın kenarlarına boya ile 1 parmak genişliğinde şerit yaparak buna çerçeve görünümü verebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun yapmış olduğu çiçek baskısını odasının duvarına asabilirsiniz. Evde bu pratik uygulamayı denemek isteyenlere kolaylık olması için aşağıda baskı çiçek yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay çiçek yapmak istediğinizde bu baskı çalışmasını rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Baskı Çiçek Yapımı
Baskı Çiçek Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial