Bardaktan Renkli Mumluk Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bardaktan renkli mumluk yapımı evde keyif alarak uygulayabileceğiniz bir hobi çalışmasıdır. Dekoratif mum kullanmaktan hoşlanıyorsanız bunu evde kendiniz de yapabilirsiniz. Dekoratif mum yapımının zor olduğunu düşünüyorsanız, sizinle paylaşacağımız pratik uygulamayı denemenizi tavsiye ediyoruz. Düz bir cam bardak, mum ve pastel boya kullanarak kısa sürede rengarenk bir dekoratif mumluğa sahip olabilirsiniz. Evde küçüldüğü için kullanamadığınız mumlar varsa bunları da renkli mumluk yapımına kullanarak değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Evde bardaktan renkli mumluk yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane düz cam bardak
 • Beyaz mum
 • Uygun uzunlukta mum fitili ya da fitil yapmak için pamuklu ip
 • İstediğiniz renkte pastel boya
 • Mumları eritip renklendirmek için birkaç tane kağıt bardak
 • Mum ve boyayı karıştırmak için ahşap çubuk

Uygulamayı yapmak için büyük beyaz bir mum ya da tealight mumlardan kullanabilirsiniz.

Bardaktan Nasıl Renkli Mumluk Yapılır?

Bardaktan renkli mumluk yapmak kolay olduğu için bu çalışmayı evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Mumu renklendirmek dışarıdan bakınca zor gibi görünse de bunun için kolay bir yöntem bulunmaktadır. Kısa sürede rengarenk bir mumluk yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

 • Beyaz mumlar eritileceği için bunları küçük parçalara ayırmanız gerekiyor. Mumun kolay erimesi için bunu rendeleyebilir ya da bir bıçak ile çok küçük parçalara ayırabilirsiniz.
 • Bu mum parçalarından birazını eritin. Fitili bardağın ortasına yerleştirdikten sonra eritilmiş mumu dökün. Sıvı haldeki mum donduğu zaman fitil de yerine sabitlenmiş olacak.
 • Şimdi sıra geldi renkli mumları yapmaya. Kağıt bardakların içine biraz mum koyun ve bunların üzerine istediğiniz renklerde pastel boya parçaları yerleştirin. Bardağı mikrodalga fırına koyun.
 • Fırından çıktığı zaman bardakların içinde erimiş ve renkli mumlar olacaktır. Bunları ahşap bir çubukla güzelce karıştırın.
 • Sonrasında renkli mumları cam bardağın içine dikkatli bir şekilde boşaltın.
 • Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif mumluk yapımı tamamlanmış oluyor. İstediğiniz zaman mumu yakıp kullanabilirsiniz.

Evde kıyıda köşede mum parçaları varsa bunları da renkli mumluk yapmak için kullanabilirsiniz. Bu mumlar renkli ise ayrıca boyamaya gerek kalmayacaktır. Bunları eritip bardağın içine yerleştirdiğiniz fitilin üzerine dökerek de pratik bir uygulama yapabilirsiniz. Mumu erittikten sonra bunu hızlı bir şekilde bardağa boşaltmanız gerekiyor. Aksi halde mum donacağı için uygulamayı yaparken sorun yaşayabilirsiniz. Evde bu çalışmayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda bardaktan renkli mumluk yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Bardaktan Renkli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım
Bardaktan Renkli Mumluk Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial