Barbunya Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Barbunya Dondurucuda Nasıl Saklanır
Sosyal medyada paylaş

Barbunya dondurucuda nasıl saklanır? bunu merak ediyorsanız yazımızda bu konuda işinizi kolaylaştıracak bilgiler bulabilirsiniz. Barbunya sağlıklı ve lezzetli bir gıda olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Her mevsim elinizde taze barbunya bulunmasını istiyorsanız bunu taze ve ucuz olduğu dönemde bolca alarak daha sonra tüketmek için muhafaza edebilirsiniz. Daha önceden bu tür bir uygulama yapmadıysanız barbunya saklama yöntemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Barbunya Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Evde barbunya saklama yöntemleri için en güvenilir yol derin dondurucuda muhafaza etmektir. Bunun için uygulayabileceğiniz iki farklı yöntem bulunmaktadır. Taze barbunyayı çiğ olarak ya da şoklayarak dondurucuya koyabilirsiniz. Biz size her iki yöntemi de anlatalım, hangisi kolayınıza gelirse onu uygulayın.Dondurucuda muhafaza edeceğiniz barbunyalar taze ve çürüksüz olmalıdır. İhtiyacınız kadar barbunya temin ettikten sonra ilk olarak bunların içini çıkarın, bol su ile yıkatın ve suyunu süzmesi için süzgeçte bekletin. Bu ön hazırlık aşamasının ardından poşetleyerek ta da şoklayarak derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Barbunya Dondurucuda Nasıl Saklanır-1
Barbunya Dondurucuda Nasıl Saklanır-1

Barbunya Şoklanarak Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Sebzelerin rengini ve tazeliğini korumak için dondurucuya koymadan önce şoklama işlemi yapılmaktadır. Barbunyayı da şoklayarak dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken içini çıkarıp yıkadığınız barbunyaları 5 dakika kaynar suyun içinde bekletmek ve sonrasında kaynar sudan çıkarıp 10 dakika da buzlu suda bekletmek. Bu şekilde şoklama yaptıktan sonra bunları tek kullanımlık porsiyonlara ayırıp havası alınmış buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz.

Barbunya Poşetlenerek Dondurucuda Nasıl Saklanır?

İsterseniz barbunyaları şoklamadan çiğ olarak da dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. İçini çıkarıp, yıkayıp, suyunu süzdüğünüz barbunyaları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın ve buzdolabı poşetine koyun. Poşetin içindeki havayı bir pipet kullanarak ya da elinizle bastırarak aldıktan sonra poşetin ağzını sıkıca kapatın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından barbunyaların bulunduğu poşetleri dondurucuya koyabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle taze barbunyayı derin dondurucuda saklamak için uygulayabileceğiniz yöntemleri anlattık. Bu yöntemleri ilk kez deneyecek olanlar barbunya dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edebilirler. Size bahsettiğimiz ön hazırlık aşamalarını eksiksiz olarak yaparsanız derin dondurucuda barbunyayı 12 ay boyunca taze olarak saklayabilirsiniz. Dondurucuda mantar muhafaza etmek isterseniz daha önce paylaştığımız mantar dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial