Ayva Reçeli Tarifi
Sosyal medyada paylaş

Ayva reçeli tarifi ile siz de evde sevdikleriniz için organik reçel yapabilirsiniz. Reçel, seviln bir kahvaltılık olup ayva, çilek, vişne, elma, gül, erik, kayısı, karpuz, patlıcan ve üzüm gibi birçok farklı sebze ve meyve ile yapılmaktadır. Reçel yapımında kullanacağılan sebze ve meyveler damak tadına göre farklılık gösterebilir. Biz bu yazımızda sizlerle her damak tadına uygun olan ayva reçelinin yapımını paylaşıyoruz.

Ayva Reçeli Tarifi

İlk kez evde bu reçeli yapacak olanlar, ayva reçeli kaç dakikada yapılır? diye merak edebilirler. Reçelin hazır olma süresi 35 ila 40 dakika arasında değişmektedir. Ayvalar turuncu bir renk alıp, kıvamı hafif koyu olduğu zaman reçel hazır demektir. Bu konuda tereddüt yaşarsanız reçelden 1 kaşık kadar alıp bunu buzdolabına koyun. 2 dakika beklettikten sonra kıvamı koyu ise ayva reçeli olmuş demektir. Eğer sulu ise biraz daha kaynatabilirsiniz.

Ayva Reçeli
Ayva Reçeli

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane ayva
  • 3,5 su bardağı toz şeker
  • 3,5 su bardağı su
  • Birkaç damla limon

Sizlerle paylaştığımız bu malzeme listesi ile 1 orta boy kavanoz ayva reçeli yapılmaktadır.

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Ön hazırlık olarak ayvaları güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Daha sonra bıçak ile ayvaları ortadan ikiye bölün ve bunların çekirdeklerini çıkarın. Çıkardığınız bu çekirdekleri atmayın bir kenarda beklemeye alın. Bu çekirdekleri ayva ile birlikte tencerede kaynatarak reçelin daha güzel bir renk almasını sağlayabilirsiniz. Ortadan böldüğünüz ayvaları kesme tahtasına alın ve bıçak yardımı ile bunları küp küp doğrayın. Ayvaların çabuk yumuşaması için bu küpler çok büyük olmamalıdır.

Bu ön hazırlık aşamasının ardından bir tencerenin içine doğranmış ayvaları ve çekirdeklerini alın. Üzerine belirtilen miktarda su ilave ederek orta ateşte ayvalar yumuşayana kadar kaynatın. Ayvalar yumuşadıktan sonra içine toz şekeri ilave edin. Ardından birkaç damla da limon suyu ilave ederek malzemeleri güzelce karıştırın. Sonrasında kısık ateşte hafif koyu bir kıvam alana kadar kaynatın.

Evde ayva reçeli yapımı bu şekilde olup ocağın altını kapattıktan sonra reçeli ağzı kapaklı cam bir kavanoza koyun ve kavanozu ters çevirin. Bir gün bu şekilde beklettikten sonra ertesi gün kavanozu düz çevirebilirsiniz. Afiyet olsun. Yapacağınız reçelin daha güzel bir koku ve lezzete sahip olmasını isterseniz tarçın ve karanfil kullanabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial