Ayran Kabı ile Çatal Kaşıklık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ayran kabı ile çatal-kaşıklık yapımı kolay bir geri dönüşüm uygulanması olarak ilginizi çekebilir. Deterjan kabı ve buna benzer plastik kaplar boyanarak ya da üzerleri kaplanarak farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bugün sizlerle paylaşacağımız uygulama da bu çalışmalardandır. Evde boş ayran kabı varsa size anlatacağımız yöntemi uygulayarak kısa sürede güzel bir çatal-kaşıklık yapabilirsiniz.

Ayran Kabı ile Çatal-Kaşıklık Yapımı

Evde çatal kaşıklık yapmak için kullanılabilecek en ideal malzemelerden birisi plastik kaplardır. Dondurma kabı ve ayran kabı gibi kaplar bu tür çalışmalarda sıkça kullanılmaktadır. Evdeki boş plastik kap ve eski kıyafetleri değerlendirmek isterseniz bu kolay çalışmayı yapabilirsiniz. Size anlatacağımız uygulamada ayran kabının üzerine kumaş ile kaplama yapılmış fakat siz isterseniz kaplama yapmak yerine boya da kullanabilirsiniz. Bunun için dilediğiniz renkte akrilik boya ya da sprey boya kullanabilirsiniz.

Ayran Kabından Çatal Kaşıklık
Ayran Kabından Çatal Kaşıklık

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane ayran kabı
 • Eski bir gömlek
 • Makas
 • Silikon tabancası

Ayran Kabı ile Çatal-Kaşıklık Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce ayran kabının üzerinde bulunan yapışkanlı kağıdı çıkarın. Kabı güzelce temizleyip kuruladıktan sonra çatal-kaşıklık yapımına başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak makas yardımı ile ayran kabının üst tarafını dikkatli bir şekilde kesin. Uygulamanın yapımında kabın alt ve gövde kısmı kullanılmaktadır.
 • Çatal-kaşıklık yapacağınız parçanın fazlalığını makas ile kesin ve bundan bir parçayı sap yapmak için ayırın.
 • Gömleği düz bir zemine serin ve plastik kabı üzerine koyarak ölçüsünü alın. Belirlediğiniz yerlerden makas ile kesin.
 • Hazırladığınız bu kumaş parçası ile ayran kabının üzerini güzelce kaplayın.
 • Kaplama yaptıktan sonra kumaşın altındaki açık yere makas ile küçük kesikler yaparak bunu silikon tabancası yardımı ile kabın altına tutturun.
 • Altta kalan açıklığı kapatmak için kumaştan yuvarlak bir parça kesin ve bunu yapıştırın.
 • Son olarak sap olarak hazırladığınız parçayı da yerine yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra çatal-kaşıklık yapımı tamamdır. Bunu mutfak tezgahına koyabilir ya da sapından istediğiniz yere asabilirsiniz. İsterseniz kaplama yapmak için başka malzemeler de kullanabilirsiniz. Sade tasarımlardan hoşlanıyorsanız hiç kaplama yapmadan plastik kabı kesip, sap yaparak orjinal hali ile de kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda ayran kabı ile çatal kaşıklık yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Bu uygulamanın benzerini dondurma kabı ile yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız dondurma kabından kaşıklık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial