Atkı Püskülü Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada paylaş

Atkı püskülü nasıl yapılır? diye merak edenler için bu yazımızda atkı püskülü yapma tekniklerini anlatıyoruz. Atkı, tığ ya da şiş ile örgü örmeyi bilen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir aksesuardır. Atkıya güzellik katan en önemli detay püskülleridir. Kalın ya da ince, seyrek veya sık farklı şekillerde atkı püskülü yapılabilmektedir. Püskül yapımını bilmek sadece atkı kenarı süslemek için değil şal ve çanta gibi birçok aksesuarın kenarını yapmak için de gereklidir. Atkı püskülü normal püsküller gibi yapılır fakat püskül yapımında kullanılan ip daha uzun olmaktadır. Püskül yapımı için kullanılan tüm teknikler atkı püskülü yapımında da kullanılabilir. Bu yöntemlerden en kolay olanlarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Atkı Püskülü Yapma Yöntemleri

Atkı püskülü yapmak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. En fazla kullanılan yöntem saçak şeklinde klasik püsküllerdir. Bunun yanında zincir çekerek yapılan değişik teknikler de bulunmaktadır. Bizim bugünkü konumuz kolay atkı püskülü yapımı olduğu için bu konuda uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Kolay atkı püskülü yapımı denince ilk akla gelen yöntem ipi bir kartona sarmaktır. Bu yöntemde ipi kartonun üzerine istediğiniz kalınlıkta sarın ve sonra yukarıdan bir ip geçirerek bağlayın. İpi kartondan çıkarmadan alttan makası geçirin ve kesin. Bip ip parçasını yukarıdan bağladığınız yerin biraz altından bağlayın. Bu şekilde istediğiniz kalınlıkta püsküller yaparak atkı kenarını süsleyebilirsiniz.

Kolay Atkı Püskülü Yapımı
Kolay Atkı Püskülü Yapımı

Atkı püskülü yapmak için uygulayabileceğiniz pratik bir yöntemi aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için ipi parmağınıza dolayın ve sonra parmağınızdan dikkatli bir şekilde çıkarın. Bir ip parçası ile üstten bağlayın. Bağladığınız yerin biraz altından bir ip daha bağlayın. Makası alt taraftan geçirin ve kesin. Tüm bu aşamalardan sonra atkı püskülü hazır. Aynı yöntemi uygulayarak istediğiniz sayıda püskül yapabilirsiniz.

Atkı Püskülü Nasıl Yapılır
Atkı Püskülü Nasıl Yapılır

Aşağıdaki yöntemi kullanarak atkı saçağı yapmak için ipleri parmağınıza ya da bir kartona dolayın. Sonrasında tığı saçağı yapacağınız yerin içinden ve iplerin tam ortasından geçirin. Tığı içeri doğru çekin ve diğer tarafta kalan iplere tığı geçirerek, normal zincir çeker gibi çekin. En son alttan makas ile ipleri kestiğinizde kendinden düğümlü bir atkı saçağı elde edebilirsiniz. Bu yöntem ile atkı saçağını yaparken aynı zamanda kenara geçirdiğinizden oldukça pratik bir uygulamadır.

Atkı Püskülü Yapımı
Atkı Püskülü Yapımı

Çatal ile püskül yapımını duymuş olabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayarak da kolay bir şekilde atkı püskülü yapmanız mümkün. Bunun için bir çatala ihtiyaç var. İlk önce ipi çatala tek kat dolayın ve ipin ucundan pay bırakarak bağlayın. İstediğiniz kadar dolayın, bu işlemi yaparken ipin ayırdığınız iki parçanın içinden geçmesi gerekiyor. İp istediğiniz kalınlığa ulaştığı zaman yukarıdaki ipleri birbirine bağlayarak sabitleyin. Sonrasında bir ip alın ve bunu çatalın ilk dişinin arasından geçirerek püsküle dolayın. İpi doladıktan sonra düğüm atarak kesin. Püskülü çataldan çıkardıktan sonra makas ile saçakları kesin. Bu yöntemi atkı püskülü dışında, küçük püskül yapmanız gereken durumlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Çatal ile Püskül Yapımı
Çatal ile Püskül Yapımı

Atkı püskülü yapımı ile ilgili en kolay teknikleri örnek resimler eşliğinde sizlerle paylaştık. Bu yöntemlerden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Atkı püskülü yaparken, aksesuarı ördüğünüz ipi veya aynı kalınlıkta başka bir ip kullanabilirsiniz. Atkı saçağının uzunluğuna, atkının modeline ve kendi zevkinize göre karar verebilirsiniz. Atkı saçağı yapma yöntemlerini bayan, erkek ve çocuk atkılarının yapımında kullanabilirsiniz. Yaptığınız püsküllerin daha şık görünmesi için dilerseniz bunları yaparken boncuk da kullanabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial