Atık Malzemelerle Anahtarlık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Günümüzde birçok atık malzeme farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Biten bir tuvalet kağıdı rulosu ya da boş bir pet şişe ile kalemlik, teneke bir kutu ile gece lambası yapılmaktadır. Biraz hayal gücü ve el becerisi ile bu şekilde birçok atık malzeme çöpe atılmak yerine farklı bir şekilde kullanılabilir. Her fırsatta sizlerle bu tür geri dönüşüm çalışmaları paylaşıyoruz. Bugün de gazoz kapağı ve açma halkasını değerlendirebilmeniz için atık malzemelerle anahtarlık yapımı olarak iki örnek çalışmamız var. Elinizde bu tür malzemeler varsa yazımızı okuyarak bunları güzel birer anahtarlığa dönüştürebilirsiniz.

Atık Malzemelerle Anahtarlık Yapımı

Evde anahtarlık yapmak için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Örgü örmeyi bilenler şiş ya da tığ ile örgü anahtarlık modelleri yapmaktadır. Dikiş dikmeyi bilenler için de farklı kumaş anahtarlık modelleri bulunmaktadır. Bu tür becerisi olmayanlar keçe ya da eva gibi malzemeler ile anahtarlık yapabilirler. Farklı tasarım anahtarlık kullanmaktan hoşlanıyorsanız size anlatacağımız yöntemleri uygulayarak kalp şeklinde ya da makaron anahtarlık yapabilirsiniz. Bu şekilde gazoz kapağı ve açma halkalarını atmak yerine değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Önerimizi uygulamak isterseniz her iki çalışmayı da aşağıda resimli anlatımı ile birlikte bulabilirsiniz.

Açma Halkasından Anahtarlık Yapımı

Evde açma halkasından anahtarlık yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeler; 2 tane açma halkası, istediğiniz renkte oje ya da boya, silikon tabancası ve anahtarlık halkası. Bunların dışında süsleme yapmak için küçük parlak taşlar ya da eva parçaları kullanabilirsiniz. Malzemeler hazır ise anahtarlığı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak metal halkaları boyamakla işe başlamanız gerekiyor. Bunun için elinizdeki ojeleri kullanabilirsiniz.
  • İki açma halkasını da istediğiniz renkte boyadıktan sonra bir süre boyanın kuruması için bekleyin.
Açma Halkasından Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
Açma Halkasından Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
  • Açma halkalarını V oluşturacak şekilde üst üste koyarak birbirine yapıştırın.
  • Bu şekilde kalbi yaptıktan sonra şık bir tasarım olmasını isterseniz ortasına parlak bir taş ya da simli eva yapıştırabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra açma halkasından kalpli anahtarlık yapımı tamamlanmış oluyor. Kalbin üst kısmında bulunan boşluklardan birisine anahtarlık halkası geçirerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Açma halkasını farklı bir şekilde değerlendirmek isterseniz, açma halkasından kalpli kolye yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gazoz Kapağından Anahtarlık Yapımı

Elinizde çok sayıda gazoz kapağı varsa bunlarla makaron anahtarlık yapabilirsiniz. Rengarenk görünüme sahip olan bu anahtarlık şık görünümü ile dikkat çekecektir. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeler; 8 tane gazoz kapağı, 4 farklı renkte oje veya akrilik boya, anahtarlık halkası ve silikon tabancası. Bunların dışında makaronların arasını yapmak için beyaz boya veya sim kullanabilirsiniz.

  • İlk olarak gazoz kapaklarını ikişerli olarak istediğiniz renklerde boyayın.
  • Daha sonra aynı renkteki iki kapağı alın ve bunlardan birisinin iç kenarına silikon sürerek diğer kapağı bunun üzerine yapıştırın.
  • 6 tane kapağı bu şekilde birbirine yapıştırarak makaronları oluşturun.
Gazoz Kapağı ile Makaron Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
Gazoz Kapağı ile Makaron Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
  • Diğer 2 kapağın içine anahtarlık halkasını yerleştirdikten sonra bunları birbirine yapıştırın.
  • Kapakları birleştirdiğiniz yerlerin üzerinden silikon ile geçtikten sonra bunları sime bulayabilir ya da beyaz boya ile boyayabilirsiniz.
  • Bu şekilde makaronların kremasını da yaptıktan sonra bu 4 makaronu birbirine silikon yardımı ile tutturarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra gazoz kapağından anahtarlık yapımı tamamdır. Yazımızda anlattığımız yöntemlerden istediğinizi uygulayarak siz de evde zevkinize uygun bir anahtarlık yapabilirsiniz. Farklı bir malzeme kullanarak anahtarlık yapmak isterseniz, eva ile anahtarlık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial