Atık Malzemelerden Toka Kutusu Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Atık malzemelerden toka kutusu yapımı evde keyif alarak uygulayabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Günümüzde plastik ve ahşap malzemeler farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Küçük çocuğunuz varsa onun yediği meyveli yoğurt ve pudinglerin kaplarını atmak yerine toka kutusu yaparak bunları değerlendirebilirsiniz. Önerimiz ilginizi çektiyse uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Atık Malzemelerden Toka Kutusu Yapımı

Toka Kutusu
Toka Kutusu

Evde toka kutusu yapmak için farklı malzemeler kullanılabilir. Bizim sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada küçük plastik kaplar, ahşap ve poşet kullanılarak sevimli bir toka kutusu yapılmış. Küçük kız çocuğunuz varsa böyle bir toka kutusu çok hoşuna gidebilir. İsterseniz bu üçlü kapların içine ataş ve küçük kağıtlar koyarak bunu çalışma masasında da kullanabilirsiniz. Uygulamayı yapmak isterseniz işe ilk olarak aşağıdaki malzemeleri temin etmekle başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 3 tane küçük plastik kap
  • Düz ahşap parça
  • Üzeri desenli poşet
  • Makas
  • Desenli bant
  • 5 tane raptiye

Elinizde ahşap yoksa uygun kalınlıkta karton da kullanabilirsiniz. Plastik kap yerine karton ya da plastik bardak da kullanabilirsiniz.

Atık Malzemelerle Toka Kutusu Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak çok güzel bir takı kutusu yapabilirsiniz.

  • İlk olarak poşetin alt ve üst kısmını makas ile keserek bunu düz bir parça haline getirin.
  • Daha sonra düz ahşap parçasını bu poşet ile güzelce sarın ve raptiye ile tutturun.
  • Plastik kaplara raptiyeleri geçirin ve bunları poşet ile kapladığınız ahşabın üzerine yan yana tutturun.
  • Bu şekilde takı kutusunu yaptıktan sonra kenarlarına desenli bant ile süsleme yapabilirsiniz.

Bu güzel takı kutusunu masa üzerine koyabilir veya duvara monte ederek kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Ahşabın kaplamasını poşet yerine kağıt, eva ya da keçe ile de yapabilirsiniz. Raptiye yoksa plastik kapları tutturmak için çift taraflı bant ya da yapıştırıcı da kullanabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışmasını evde denemek isteyenler için aşağıda atık malzemeler ile toka kutusu yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tür çalışmalar ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız puding kapları ile duvar süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial