Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Atık malzemeler ile magnet yapımı yazımızda sizlerle evde çok kolay yapabileceğiniz geri dönüşüm çalışmalarından örnekler paylaşıyoruz. Plastik, kolay kesilebildiği ve boyanabildiği için geri dönüşüm çalışmalarında sıkça kullanılan bir malzemedir. Fırsat buldukça sizlerle bu tür çalışmalardan örnekler paylaşıyoruz. Evde atılmayı bekleyen plastik kaplar ve pet şişe kapakları varsa bunları magnet yaparak değerlendirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz bu konudaki örnek çalışmaları aşağıda bulabilirsiniz.

Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı

Evde deterjan kabından magnet yapmak isterseniz bir falçata, makas ve kaleme ihtiyaç vardır. Bunların yanı sıra yapacağınız magnet sayısı kadar da küçük mıknatıs temin etmelisiniz. Plastik kap ile magnet yapmak için yıldız, kalp ve çiçek gibi kolay yapılan figürler tercih edebilirsiniz. Çizim yapma yeteneğiniz yoksa kalıp da kullanabilirsiniz.

Plastik kabın üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkardıktan sonra bunun alt ve üst tarafını falçata ile keserek çıkarın. Geriye kalan düz plastik parçanın üzerine kalem ile istediğiniz boyutta bir yıldız çizin. Makas ile çizgilerin üzerinden geçerek yılsızı yapın. Bunun üzerine siyah kalem ile ağız ve göz çizin. Son olarak arkasına küçük bir mıknatıs yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı-1
Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı-1

İsterseniz plastik kabın üzerine aşağıda gördüğünüz gibi bir kahve fincanı da çizebilirsiniz. Fincan şeklindeki magnetin üzerine küçük süslemeler yaparak güzelliğini arttırabilirsiniz.

Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı-2
Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı-2

Çiçek şeklinde bir magnet kullanmak isterseniz plastik kap ile aşağıdaki gibi bir çiçek tasarlayabilirsiniz.

Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı-3
Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı-3

Evde değerlendirilmeyi bekleyen plastik kapaklar varsa bunlarla da magnet yapabilirsiniz. Bir falçata yardımı ile plastik kapağın kenarlarına kesin yapıp bunları dışa doğru açtırarak çiçek yapıp bunun ortasına düğme ya da pul yapıştırabilirsiniz. Farklı renkte plastik kapak kullanarak rengarenk magnetler tasarlayabilirsiniz. Bunu yapmak zor geliyorsa kapağın üzerine güzel bir düğme yapıştırarak da magnet yapabilirsiniz.

Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı-4
Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı-4

Evde plastik kapaktan magnet yaparken düğmeleri de kullanabilirsiniz. Elinizde sarı bir plastik kapak varsa bunun üzerine 2 küçük düğmeyi göz olarak yapıştırarak sevimli bir magnet yapabilirsiniz. Elinizde küçük düğmeler varsa bunları plastik kapağın üzerine çiçek oluşturacak şekilde yapıştırabilirsiniz. Evde kolay keçe magnet yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız keçe ile magnet nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı-5
Atık Malzemeler ile Magnet Yapımı-5

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial