Ataştan Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ataştan kitap ayracı yapımı kitap okumayı sevenlerin çok hoşuna gidecek, kolay bir kendin yap çalışmasıdır. Kitaplarda kaldığımız sayfaları belirlemek için farklı ayraçlar kullanırız. Piyasada kağıt, karton, keçe, deri ve ahşap gibi birçok farklı malzemeden imal edilmiş kitap ayraçları bulmak mümkündür. Evde kendi tasarladığı kitap ayracını kullanmak isteyenler de olabilir. Daha önceden bu konuda birçok örnek çalışma paylaştık. Bugün de ataş ve düğme kullanarak çok kolay bir şekilde kitap ayracı yapabileceğiniz bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Kendiniz ya da sevdikleriniz için ataştan güzel bir kitap ayracı yapmak isterseniz gerekli malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane ataş
  • Orta büyüklükte bir düğme
  • Biraz keçe
  • Yapıştırıcı

Kitap ayracı yapımında çiçek desenli ya da üzerlerinde parlak taşlar bulunan düğmeleri kullanarak çok şık tasarımlara imza atabilirsiniz.

Ataştan Nasıl Kitap Ayracı Yapılır?

Ataştan kitap ayracı yapmak için özel olarak düğme almanıza gerek yok. Eski kıyafetlerinizden çıkarıp bir kenarda beklettiğiniz düğmeler varsa bunları da kitap ayracı yapmak için kullanabilirsiniz. Malzemeler hazır ise hemen uygulamanın yapımına geçebilirsiniz.

  • İlk olarak düğmeyi ataşın içinden geçirin.
  • Daha sonra düğmenin tersi size bakacak şekilde masanın üzerine koyun.
  • Keçeden makas yardımı ile küçük bir parça kesin.
  • Kestiğiniz bu keçe parçasını düğmeyi geçirdiğiniz yere yapıştırarak tutturun. ( Bu şekilde düğmenin ataştan çıkması önleniyor. )
  • Tüm bu aşamalardan sonra kitap ayracını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Düğmeyi ataşa geçirdikten sonra bir bolluk varsa küçük bir pense ile ataşı biraz sıkıştırarak düğmenin tam olarak yerleşmesini sağlayabilirsiniz. Aynı uygulamayı düğme yerine eva kağıdı ya da keçe ile de yapabilirsiniz. Küçük bir şablon yardımı ile keçe ya da eva kağıdına çizeceğiniz figürü makas ile kesip bunu ataşa yapıştırarak harika bir kitap ayracı yapabilirsiniz. Bu uygulama kolay olduğu için kısa sürede çok sayıda kitap ayracı yapmanız mümkün. Çocuğunuz için de sevimli düğmeler takarak onun zevkine uygun ayraçlar yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz kitap okumaktan daha çok zevk alacaktır. Evde kolay bir şekilde kendi tasarımızı oluşturmak isterseniz aşağıda paylaştığımız, ataştan kitap ayracı yapımı resimli anlatım size bu konuda ilham verebilir.

Ataştan Kitap Ayracı Yapımı
Ataştan Kitap Ayracı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial