Ataçtan Bileklik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün evde kolay bileklik yapmak isteyenlerin ilgisini çekecek bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Evde kendiniz ya da sevdikleriniz için bileklik yapmak istiyor fakat bu konuda zorlanıyorsanız size önereceğimiz kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Sadece ataç ve ip kullanarak istediğiniz renkte bileklik yapabilirsiniz. Şık bir tasarım olmasını isterseniz uygulamanın yapımında boncuk da kullanabilirsiniz. Ataç ile bileklik yapma fikri ilginizi çektiyse uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ataçtan Bileklik Yapımı

Evde kolay bileklik yapımı denince aklımıza ip ile yapılan modeller gelmektedir. Siz de ip ile bileklik yapmak istiyor ve düğüm ile yapılan modellerde zorlanıyorsanız ataç kullanarak bileklik yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak ataca şekil vermeli ve sonrasında bunu ipe düğüm ile sabitlemelisiniz. Sonrasında ipi kolunuza göre ayarlayarak bilekliği kullanabilirsiniz. Bileklik yapmak için çok kalın olmayan istediğiniz yapıda ip kullanabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada bileklik yapmak için 1 mm kalınlığında mumlu ip kullanılmış.

Ataçtan Bileklik
Ataçtan Bileklik

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte ataç
 • 2 tane 70 cm uzunluğunda 1 mm kalınlığında mumlu ip
 • İplerin kalınlığına uygun renkte boncuklar
 • Cetvel
 • Makas
 • Çakmak

Ataçtan Bileklik Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise ilk olarak ataç ile kalp yapmakla işe başlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki resimden faydalanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz önceden paylaştığımız ataç ile kalp yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ataç ile Kalp Yapımı Resimli Anlatım
Ataç ile Kalp Yapımı Resimli Anlatım
 •  Atacı kalp şekline getirdikten sonra bileklik yapımında kullanacağınız ipten iki tane 70 cm uzunluğunda kesin.
 • İlk ipi ortadan ikiye katlayın. Katlama kısmından atacın bir ucuna geçirin. İpin iki ucunu katlama yerinden geçirip ipi ataca sabitleyin.
 • Aynı işlemi diğer ip için de yapın.
 • İplerinize uygun boncuklarınız var ise bu aşamada iplerin ucundan istediğiniz sayıda boncuk geçirin. Eğer boncuklarınız yok ise sadece ataç aparatı kullanarak da aynı bilekliği hazırlayabilirsiniz.
 • Boncuk kullanacaksanız boncukları taktıktan sonra iplerin uç kısımlarını düğümleyin. Naylonumsu yapılı bir ip ise fazla kısımlarını kesip çakmak ile yakın.
 • Sonrasında bilekliğin açma kapama kısmını hazırlamak için bir taraftaki ipi kendi kendine düğümler gibi kendi üzerinden geçirin. Ortada oluşan delik kısımdan karşıdaki ip ile birlikte düğüm yapılacak ipi geçirin. Bu şekilde bilekliği ayarlanabilir açma kapama mekanizması ile hazırlamış olacaksınız. İsterseniz kapama kısmını normal düğüm şeklinde de yapabilirsiniz.

İplerin uzunluklarını kendi bileğinize göre ayarlayabilirsiniz. Daha fazla dolanan ya da daha az dolanan bir bileklik için de ipleri daha kısa ya da daha uzun kesebilirsiniz. Evde bu kolay bileklik modelini yapmak isteyenler için aşağıda kalpli ataçtan bileklik yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin.

Kaynak: www.kadinhanem.com

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial