Ataç ile Eklem Yüzüğü Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle ataç ile eklem yüzüğü yapımı başlığı altında evde kolay yüzük yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Eklem yüzüğü kullanmayı seviyorsanız bunu dışarıdan almak yerine evde kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yazımızda bahsedeceğimiz tekniği uygulayarak kendi zevkinize uygun çok güzel eklem yüzükleri yapabilirsiniz. Ataç ile eklem yüzüğü yapmak isterseniz gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ataç ile Eklem Yüzüğü Yapımı

Evde eklem yüzüğü yapmak için ataç kullanabilirsiniz. Metal atacı parmağınıza uygun şekilde yuvarlak hale getirdikten sonra bunun üzerine istediğiniz renkte ip dolayarak güzel bir yüzük yapabilirsiniz. Yaptığınız yüzüğün daha şık görünmesi için uç kısımlarını pul ya da küçük parlak taşlarla süsleyebilirsiniz.

Ataçtan Eklem Yüzüğü
Ataçtan Eklem Yüzüğü

Farklı renkte ipler kullanarak evde rengarenk eklem yüzükleri yapabilirsiniz. Tasarımı size ait olan yüzükleri kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane ataç
  • İnce yapılı bir ip
  • Pul ya da boncuk
  • Varsa eğer takı pensesi
  • Silikon
  • Parmak kalınlığınıza uygun silindir şeklinde bir aparat

Ataç ile Eklem Yüzüğü Nasıl Yapılır?

Ataç ile yüzük yapımı için ilk olarak aracı elinizle ya da takı pensesi ile düz bir hale getirin. Pense yoksa eğer elinizle de çok rahat bir şekilde atacı düzeltebilirsiniz. Parmak ölçünüze göre aparat etrafına düzelttiğiniz atacı yuvarlak olarak sarın. Fazla olan kısmı belirleyip yeniden düzeltin. Fazla olan kısmı bir makas ya da başka bir alet ile kesin. Ataca dolayacağınız ipi ataca normal bir düğüm ile bağlayın. Sonrasında içten dışa doğru ya da tam tersi nasıl kolayınıza geliyorsa ipi ataç etrafında dolayın. Doladığınız ipi sıkılaştırmak ve düzeltmek için parmak uçlarınız ile aynı yöne doğru çevirin. Tüm ataç üzerine ipi doladıktan sonra yine normal düğüm ile ipi düğümleyip fazlasını alın. İpleri düğümlediğiniz yerlere silikon tabancası yardımı ile pul ya da küçük boncuklardan yapıştırın. Bu aşamada isterseniz daha farklı bir yapıştırıcı da kullanabilirsiniz. Ancak sıcak silikonu kullanmak daha kolay olacaktır. Hazırladığınız yüzüğü parmağınıza takıp şeklini düzeltebilirsiniz.

Ataç ile kolay yüzük yapımı için ince yapılı iplerden kullanabilirsiniz. İsterseniz dikiş ipi, isterseniz işleme iplerini yüzüğü sarmak için kullanabilirsiniz. Renk renk ipler ile kısa sürede çok sayıda ataç yüzük hazırlayabilirsiniz. Bu yüzükleri çocuklar için de hazırlayabilirsiniz. Renkli boncuklar ile süsleyip onların hoşuna gidecek yüzükler hazırlayabilirsiniz. Evde bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda ataç ile eklem yüzüğü yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Eva ile yüzük ve bileklik yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız eva ile bileklik ve yüzük yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial