At Kuyruğu Örgü Bere Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle soğuk kış aylarında başınızı ısıtacak güzel bir örgü bere yapımı paylaşıyoruz. Şiş ile örgü örmeyi bilen herkes bu güzel modeli rahatlıkla uygulayabilir. Kolay bir teknikle yapacağınız bere şık görünümü ile çok hoşunuza gidecektir. Berenin üst kısmı açık olduğu için saçlarınızı topladığınızda da bereyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Önerimiz hoşunuza gittiyse at kuyruğu bere yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

At Kuyruğu Bere Yapımı

Bayanlar saçlarını topuz veya at kuyruğu yaptığı zaman bere kullanmakta zorlanmaktadır. Siz de bu durumdan şikayetçiyseniz tepesi açık bere yapmayı deneyebilirsiniz. Bu bere modellerinin üst kısmı açık olduğu için saçlar toplandığı zamanda kullanılmaktadır. At kuyruğu örgü modeli için lastik, haroşa, kesme şeker, pirinç ya da başka bir örnek tercih edebilirsiniz. Hangi örneği uygularsanız uygulayın örgüye lastik yaparak başlamalı ve sonrasında örneği uygulamalısınız. Bu şekilde bereyi daha rahat kullanabilirsiniz. At kuyruğu bere ile saçlarınızı topuz veya at kuyruğu yaptığınızda da bere takabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte yün ip
  • İpin kalınlığına uygun şiş
  • Yorgan iğnesi veya tığ

Uygulamanın yapımında orta kalınlıkta yün ip ve 4 numara şiş kullanılmıştır. İsterseniz bere yapımında daha kalın ip ve şiş tercih edebilirsiniz. Şişin numarasını kullanacağınız şişe göre ayarlayabilirsiniz.

At Kuyruğu Bere Nasıl Yapılır?

Şiş ve ip hazır ise örgü bere yapımına geçebilirsiniz. Bunun için ilk olarak şişe 90 ilmek atın. İpiniz ince ise ilmek sayısını arttırabilirsiniz. Örgüyü başladıktan sonra istediğiniz kalınlıkta tek ya da çift lastik yapın. İnce bir lastik yapmak isterseniz 5 cm örmeniz yeterlidir. Kalın lastik yapmak içinde 10 cm örebilirsiniz. Bu şekilde lastiği yaptıktan sonra istediğiniz örneği uygulamaya başlayabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız çalışmada at kuyruğu bere yapmak için tekli lastik ve pirinç örneği kullanılmıştır. Siz de isterseniz bu örneği tercih edebilirsiniz. Örgü 20 cm olana kadar ördükten sonra kesme işlemi uygulayarak örnek sayısını 45’e düşürün. Ters sırayı kesmeden örün. Sonraki sırada kesme yaparak ilmek sayısını 23’e düşürün.

At Kuyruğu Örgü Bere Yapımı Resimli Anlatım
At Kuyruğu Örgü Bere Yapımı Resimli Anlatım

Bu şekilde bereyi büzgülü kısmına kadar yatıktan sonra kalan 23 ilmeği tek seferde kesin. Hazırladığınız yukarısı büzgülü örgüyü ortadan ikiye katlayın. Sonrasında alttan başlayarak tepeye kadar yorgan iğnesi ya da tığ ile birleştirin. İki kenarı birleştirirken yukarıda saçınızın geçeceği kadar bir delik kalmalıdır. Tüm bu aşamalardan sonra at kuyruğu bere yapımı tamamlanmış oluyor. Yazımızda anlattığımız kolay yöntemi uygulayarak evde kendiniz ya da kızınız için tepesi açık şık bir bere örebilirsiniz. Kolay gelsin. At kuyruğu bereyi yarısı lastik, yarısı düz örmek isterseniz, tepesi açık bere yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial