Artık Kumaşlardan Dekoratif Perde Yapımı

Artık Kumaşlardan Dekoratif Perde Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Artık kumaşlardan dekoratif perde yapımı sayesinde isteyen herkes kendi perdesini kendi tasarlayabilir. Perde sadece camları kapatan bir örtü değil aynı zamanda evin dekorunu tamamlayan bir üründür. Bu nedenle perde seçimi son derece önemlidir. Günümüzde klasik ya da modern tarzda birçok farklı perde modeli bulunmaktadır. Bunların dışında bayanların örgü ya da dantel ile yapıkları perdeler de vardır. Dikiş dikmeyi bilen bayanlar uygun kumaşları alarak perdelerini evde dikmekteler. El becerisine güvenenler de örgü tekniği ile perde yapmaktalar. Bugün sizlere bahsedeceğimiz yöntemde ise çok iyi dikiş dikmeyi bilmeseniz bile kolay bir şekilde kendi perdenizi yapmanız mümkün. Artık kumaşlardan kumaş ya da tül perde yapabilirsiniz. Elinizde artık kumaşlar varsa ve bunlardan perde yapmak isterseniz konu hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kumaştan Dekoratif Perde Yapmak için Gerekli Malzemeler

  • Kumaş
  • Perde askısı
  • Makas
  • İğne
  • İplik

Perde yapımında kullanacağınız kumaşlar farklı desende olabilirler fakat bunların kalınlığı birbirine uygun olmalıdır. Yapacağınız tasarıma göre istediğiniz büyüklükte tahta boncuklar da kullanabilirsiniz.

Artık Kumaşlardan Dekoratif Perde Nasıl Yapılır?

Artık kumaşlardan perde yapmak için ilk olarak kumaşları hazırlamanız gerekiyor. Bunun için kumaşları makasla 2 parmak kalınlığında uzun şeritler halinde kesin. Pencereyi kaplayacak kadar kumaş şerit kestikten sonra bunların üst taraflarını içe doğru kıvırarak halka şeklinde dikin. Bu şekilde tüm şeritleri hazırladıktan sonra perdeyi askıya takarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz perdenin daha şık olması için kumaş şeritlere uygun büyüklükte tahta boncuklar da takabilirsiniz. İsterseniz kumaş şeritleri keserek hazırladıktan sonra bunları perde askısına yukarıdan düğümleyerek de takmanız mümkün.

Bu pratik yöntemi uygulayarak evinizin tüm odaları için çok güzel tül ve kumaş perdeler yapabilirsiniz. Kumaş perdeyi kapı perdesi olarak da kullanabilirsiniz. Diktiğiniz kumaşlardan artan parçaları biriktirerek siz de böyle güzel bir dekoratif perde yapmayı deneyebilirsiniz. Evde kolay perde yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanız için aşağıda bu konudaki çalışmalardan örnekler paylaşıyoruz. Bu perdenin yanında güzel bir de perde tutacağı yapmak isterseniz, cd ile perde tutacağı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Artık Kumaşlardan Dekoratif Perde Yapımı
Artık Kumaşlardan Dekoratif Perde Yapımı
Artık Kumaşlardan Perde
Artık Kumaşlardan Perde

Bir cevap yazın