Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım
Sosyal medyada paylaş

Amigurumi yapımı resimli anlatım sayesinde siz de bu örgünün nasıl yapıldığını anlayabilirsiniz. Amigurumi, örgüden oyuncak ve çeşitli figürler yapabileceğiniz çok kolay bir tekniktir. Bu örgü sanatı sayesinde çocukların emniyetli bir şekilde oynayabileceği çok güzel oyuncaklar yapmanız mümkün. Japon kökenli olan bu teknikteki amaç, ipi verilen modele uygun olarak tığ ya da şiş ile örmektir. Amigurumi ile yapılan oyuncak ya da diğer ürünleri görünce bunu uygulamanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Yün ile yapılan oyuncak ya da başka objelerin şık görünümü sizi yanıltmasın çünkü amigurumi yapmak oldukça kolaydır. Bu tekniğin ne kadar kolay olduğunu anlamak isterseniz hemen elinize kalın bir ip, bir de ipin kalınlığına uygun bir tığ alarak resimli anlatımdaki adımları tekrarlayın.

Amigurumi Nasıl Yapılır?

Amigurumi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız ilk önce bu sorunun cevabını verelim. Amigurumi yapmak için ilk olarak sihirli halka yapmanız gerekiyor. Sonrasında bu halkanın içine yapacağınız sık iğnelerle istediğiniz şekli oluşturabilirsiniz. Yapacağınız modele göre bazı yerlerde artırıp, eksilterek amigurumi yapımı tamamlanır. Klasik amigurumi yapımında sık iğne tekniği kullanılmaktadır. Yani tığ ile örgü örebilen herkes amigurumi yapabilir. Aşağıda amigurumi yapımını adım adım sizlerle paylaşıyoruz.

Amigurumi yapımına sihirli halka yapmakla başlamanız gerekiyor. Bunun için ipten biraz alın ve bu parçayı halka şeklinde büktükten sonra diğer ipin üzerinden geçirin. Bir başka deyişle ipe düğüm atarken yaptığınız gibi bir halka oluşturun.

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-1
Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-1

Daha sonra ipin uzun olan ucunu tığ ile çekerek bu halkanın içinden geçirin.

Amigurumi-yapımı-resimli-anlatım-2
Amigurumi-yapımı-resimli-anlatım-2

Bu şekilde ilk ilmek yapılmış oluyor.

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-3
Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-3

Sonraki adımda bir zincir çekin.

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-4
Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-4

İpi tığa dolayın tığı halkanın içinden geçirin. Böylece tığda 3 ilmek oluşacak.

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-5
Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-5

Sık iğne yapmak için bu 3 ilmeği tek seferde çekin.

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-6
Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-6

Yapacağınız halkanın büyüklüğüne göre istediğiniz sayıda sık iğne yapın.

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-7
Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-7

Sık iğne yaparak ilk sırayı tamamladıktan sonra ipin diğer ucunu çekerek halkayı kapatın. Bu başlangıç noktasını bir ip ile belirginleştirin.

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-8
Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-8

Bir zincir çektikten sonra ikinci sıraya geçebilirsiniz.

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-9
Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-9

Yapacağınız modele göre ilmek arttırmanız gerekebilir. Arttırma yapmak için aynı yere iki tane sık iğne yapmanız gerekiyor. Bu şekilde tek sık iğneden iki tane sık iğne yaparak istediğiniz kadar ilmek arttırabilirsiniz.

Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-10
Amigurumi Yapımı Resimli Anlatım-10

Amigurumi tekniği ile bebek yapacağınız zaman bunun başını, kol ve bacaklarını yapmak için bu şekilde sihirli halka yaparak sık iğne örgü  ile bebeğin yapımı için gerekli olan parçaları yapabilirsiniz. Amigurumi ile yapacağınız oyuncaklara örgü göz yapabilirsiniz. Bunu tığ ile örerek ya da iğne ile işleyerek yapmanız mümkün. Özellikle küçük çocuklara öreceğiniz oyuncaklara bu tür gözler yapmanızı tavsiye ediyoruz. İsterseniz oyuncağa yün, keçe ya da başka kumaşlardan elbiseler de yapabilirsiniz. Kız bebek yaptığınız zaman sarı, siyah ya da kahverengi ip kullanarak saçlarını yapmanız mümkün. Oyuncakların içini elyaf ile doldurarak daha şişkin ve yumuşacık olmalarını sağlayabilirsiniz.

Amigurumi örgü yapmak için her türlü ip kullanılabilir. Kalın ve sağlam yapıdaki ipler ile yapacağınız oyuncaklar daha uzun ömürlü olacaktır. Örgü rahat örebilmek için ipin kalınlığına uygun bir tığ kullanmanız gerektiğini unutmayın. Amigurumi tekniğini kullanarak oyuncak bebekler ya da hayvanlar yapabilirsiniz. Meyve ya da başka figürler örerek dekoratif süsler yapmak istediğinizde de bu tekniği rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız resimleri uygulayarak bu kolay tekniği amigurumi oyuncak yapımı ve diğer örgü çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial