Amigurumi Sebze ve Meyve Modelleri

Amigurumi Sebze ve Meyve Modelleri
Sosyal medyada paylaş

Amigurumi sebze ve meyve modelleri sevimli görünümleri ile dikkat çekmektedir. Amigurumi genelde örgü oyuncak modelleri olarak karşımıza çıksa da bu teknikle örülen çok güzel meyve ve sebzeler de mevcuttur. Tığ ile örgü örmeyi seviyorsanız siz de evde bu güzel tasarımlardan yapmayı deneyebilirsiniz. İstediğiniz büyüklükte öreceğiniz meyve ve sebzeleri dekoratif süs olarak kullanabileceğiniz gibi bunlar çocuğunuz için de güzel bir oyuncak olabilir. Elinizde başka çalışmalardan artan ipler varsa bunları da  amigurumi meyve ya da sebze yapmak için kullanabilirsiniz.

Amigurumi Sebze ve Meyve Modelleri

Bu tür bir çalışmayı daha önceden denememiş olanlar amigurumi meyve ve sebzeler nasıl yapılır diye merak edebilirler. Amigurumi meyve ya da sebze yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; öncelikle meyve ya da sebze örneği, uygu renkte ip, ipin kalınlığına uygun tığ, iğne ve ipliktir. Bunların dışında yapacağınız tasarıma göre boncuk ya da düğme gibi aksesuarlar da kullanabilirsiniz.

Amigurumi Sebze ve Meyve Modelleri-1
Amigurumi Sebze ve Meyve Modelleri-1

Malzemeleri temin ettikten sonra sihirli halka yapılarak örneğe başlanır. Sonrasında uygulanan modele göre arttırma ve eksiltmeler yapılarak örnek tamamlanır. İstediğiniz meyve ya da sebzeyi yaptıktan sonra daha kabarık ve güzel görünmesi için bunun içine elyaf doldurmanız, açık kenarları tığ ile örerek ya da iğne ve iplik ile dikerek birleştirmeniz gerekiyor. Evde böyle bir çalışma yapmak için örneğe ihtiyacınız varsa daha önceden paylaştığımız, amigurumi meyve modelleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Sebze ve Meyve Modelleri-2
Sebze ve Meyve Modelleri-2

Elma, armut, muz, çilek, üzüm, portakal, karpuz ve kiraz gibi birçok meyveyi amigurumi tekniği ile örebilirsiniz. Sebze olarak da salatalık, havuç, patlıcan, biber, domates, karnabahar gibi birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu konuda güzel bir örneğe ihtiyacınız varsa daha önceden paylaştığımız, amigurumi sebze modelleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Sebze ve Meyve Modelleri-3
Sebze ve Meyve Modelleri-3

Amigurumi tekniği ile yapacağınız meyve ya da sebzeleri dekoratif bir kasenin içine koyarak mutfak masasında ya da salondaki orta sehpada kullanabilirsiniz. İsterseniz öreceğiniz küçük meyve ya da sebzeleri zincir çekerek birbirine ekleyerek bunları süsleme yapmak için de kullanabilirsiniz. Amigurumi bir portakal ya da elma aynı zamanda güzel bir iğnelik de olabilir.

Sebze ve Meyve Modelleri-4
Sebze ve Meyve Modelleri-4

Biraz daha büyük boyutta meyve ve sebze yaparak bunları dekoratif yastık olarak da kullanmanız mümkün. Eğer bu meyve ya da sebzeleri çocuğunuza oyuncak olarak örecekseniz bu konuda dikkatli olmalısınız. Çocuğunuz küçükse boncuk ya da düğmeleri kopararak yutabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için küçük çocuklara yapacağınız amigurumi oyuncaklara onların koparıp yutabileceği aksesuarlar dikmeyin.

Sebze ve Meyve Modelleri-5
Sebze ve Meyve Modelleri-5

Daha önce amigurumi tekniğini uygulamamış olanlar varsa bu konuda bilgi sahibi olmak için örgü kategorimize göz atabilirler. Daha önceki yazılarımızda amigurumi nedir, nasıl yapılır, amigurumi oyuncak modelleri gibi bu konu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz birçok yazı paylaştık.

Amigurumi Sebze ve Meyve Modelleri-6
Amigurumi Sebze ve Meyve Modelleri-6

Bu yazımızda paylaştığımız amigurumi sebze ve meyve modellerini isterseniz siz de evde yapabilirsiniz. Bu tür çalışmalar sayesinde evde sıkılmadan vakit geçirirken aynı zamanda çok güzel dekoratif süsler de yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial