Ahşap Mandaldan Nihale Yapımı

Sosyal medyada paylaş

Ahşap mandaldan nihale yapımı, mutfağınız için çok güzel ve kullanışlı bir dekoratif ürün yapmanın en kolay yoludur. Nihale hepimizin mutfağında bulunur. Sıcak bir tencere ya da çaydanlığı üzerine koymak için kullandığımız bu nesne aynı zamanda mutfak için

de bir dekor ürünüdür. Bu yazımızda sizlere çok kolay bir şekilde nihale yapabileceğiniz, keyifli bir çalışma öneriyoruz. Ahşap ısıya dayanıklı bir malzeme olduğu için nihale yapımında bu mandallardan kullanıyoruz. Ahşap mandalları nasıl nihaleye dönüştürebileceğinizi öğrenmek için gerekli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Ahşap mandal
  • Mukavva
  • Yapıştırıcı
  • Küçük bir şişe
  • İstediğiniz renkte boya

Malzemeler hazır ise ahşap mandaldan nasıl nihale yapılır? adım adım açıklıyoruz.

  • Nihale yapımında mandalların ahşap kısımlarını kullanacağınız için ilk olarak metal kısımlarını çıkararak, mandalları ortadan ikiye ayırın.
  • Düz bir zeminin üzerine mukavvayı koyun ve küçük şişeyi bunun tam ortasına yerleştirin.
  • Ahşap mandallara yapışkan sürün ve bunları şişenin etrafına yuvarlak oluşturacak şekilde yerleştirerek, birbirlerine yapıştırın.
  • Tüm mandalları bu şekilde sıralayıp başlangıç noktasına ulaştığınızda nihale hazır.
  • İstediğiniz renge güzelce boyayın ve kurumasını için bir süre bekletin. Yeterince kuruduktan sonra ahşap nihaleyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mandaldan nihale yapımı açıklamasından da anlaşıldığı gibi oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken mandalların metal parçalarını çıkarmak ve bunları birbirine yapıştırarak nihaleyi yapmak. Sonra da istediğiniz bir renge boyamak. Boyama işlemini yaparken yüzeyin tam olarak kapanması için birkaç kat boya sürmeniz gerekebilir. Dilerseniz nihaleyi tek renk yerine farklı renklere de boyayabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız rengarenk bir nihale şıklığı ile sizi memnun edecektir. Karardığı için atmayı düşündüğünüz eski mandallarınızı bu çalışmayı yaparak değerlendirebilirsiniz. Ahşap mandal yoksa nihale yapımı için dondurma çubuğu veya hobi çubuğu gibi başka ahşap malzemeler de kullanabilirsiniz.

İsterseniz aynı yöntemi kullanarak ahşap mandallar ile duvarınıza asmak için birbirinden güzel dekoratif ürünler de yapabilirsiniz. Kendi el emeğiniz ile yaptığınız nihaleyi dostlarınıza hediye ederek onları mutlu edebilirsiniz. Konuyu özetlemek adına aşağıda, ahşap mandaldan nihale yapımı resimli anlatım veriyoruz. Çalışmayı yaparken görseldeki adımları uygulayarak hiç zorlanmadan çok güzel bir nihale yapabilirsiniz.

ahsap-mandaldan-nihale-yapimi

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial