Ahşap Çubuktan Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ahşap çubuktan kitap ayracı yapımı çok kolay bir geri dönüşüm çalışması olarak dikkatinizi çekebilir. Dondurma çubuğu ve hobi çubuğu gibi ahşap malzemeler kendin yap çalışmalarında sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu çubukları boyayarak ya da üzerlerine farklı süs aksesuarları yapıştırarak çok güzel dekoratif ürünler yapılabilir. Evde keçe ya da eva tasarım ile uğraşıyorsanız bunlarla yapacağınız figürleri çubuklara yapıştırarak da güzel dekoratif süsler yapmanız mümkün. Evde kendiniz ya da sevdikleriniz için kolay kitap ayracı yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ahşap Çubuktan Kitap Ayracı Yapımı

Evde kitap ayracı yapmak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemlerden birisi de ahşap çubuk ve fon kartonu kullanmaktır. Bu iki malzemeyi kullanarak evde kısa sürede güzel bir kitap ayracı yapabilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde evde biriktirdiğiniz dondurma çubuklarını ve başka çalışmalardan artan fon kartonlarını da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz sayıda ahşap çubuk
 • İstediğiniz renklerde fon kartonu
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Kitap ayracı yapmak için dondurma çubuğu ya da hobi çubuğu gibi ahşap çubuklardan kullanabilirsiniz. Yapacağınız ayraçları süslemek için de eva ya da pul gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Renkli bir kitap ayracı yapmak isterseniz ahşap çubukları boyamak için guaj veya akrilik boya kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Ahşap Çubuktan Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kitap ayracı yapmak için hobi çubuğu alacaksanız ince ya da orta kalınlıkta olanlarını tercih edebilirsiniz. Renkli bir tasarım yapmak isterseniz kendinden boyalı olan hobi çubuklarından alabilirsiniz. Malzemeler hazır ise kitap ayracı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak dondurma çubuğunu renklendirmek isterseniz guaj veya akrilik boya ile güzelce boyayın.
 • Sürdüğünüz boyanın kurumasını beklerken siz de diğer aşamaya geçebilirsiniz.
 • Bu aşamada fon kartonun üzerine kalp, çiçek, yıldız, kelebek ve balık gibi istediğiniz herhangi bir figür çizin.
 • Çizdiğiniz figürü makas ile dikkatli bir şekilde kesin.
 • Fon kartonu ile yaptığınız figürü ahşap çubuğun ucuna yapıştırıcı ile yapıştırarak tutturun.
 • Son olarak isterseniz küçük eva parçaları ile kitap ayracına süsleme yapabilirsiniz.

Bu kolay kendin yap çalışmasını çocuklarda hiç zorlanmadan yapabilirler. İsterseniz uygulamanın yapımında fon kartonu yerine eva ya da keçe de kullanabilirsiniz. Çizim yapmakta zorlanıyorsanız küçük kalıplar yardımı ile istediğiniz şekli rahatlıkla çizebilirsiniz. Uygulamayı dememek isterseniz aşağıda paylaştığımız, ahşap çubuktan kitap ayracı yapımı resimli anlatım size bu konuda ilham verebilir. Bu tür kolay kendin yap çalışmaları ilginizi çekiyorsa daha önce paylaştığımız, eva ile kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ahşap Çubuktan Kitap Ayracı
Ahşap Çubuktan Kitap Ayracı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial