Zeytin Ezmesi Nasıl Yapılır?

Zeytin Ezmesi Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Zeytin ezmesi nasıl yapılır? bunu öğrenerek siz de evde sevdikleriniz için lezzetli bir kahvaltılık hazırlayabilirsiniz. Sevilen bir kahvaltılık olan siyah zeytin ezme olarak da tüketilebilmektedir. Sabah kahvaltısında kızarmış ekmek dilimlerini zeytin ezmesi ile tüketmek isterseniz bu yazımızda paylaşacağımız tariften faydalanabilirsiniz.

Zeytin Ezmesi Nasıl Yapılır?

Dışarıdan satın alınan gıdalarda katkı maddesi bulunduğu için günümüzde pek çok kişi hazır gıdalar yerine evde organik tarifler denemektedir. Siyah zeytin ezmesi de sevilen bir kahvaltılık olarak bu tarifler arasında yerini almıştır. Evde sevdikleriniz için kolay bir kahvaltılık hazırlamak isterseniz siyah zeytin ile ezme yapabilirsiniz. Daha önceden bunu evde denemeyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda zeytin ezmesi yapımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Zeytin Ezmesi Tarifi
Zeytin Ezmesi Tarifi

Gerekli Malzemeler

  • 250 gram siyah zeytin
  •  1 tane limon
  •  1 çay bardağı zeytinyağı
  •  2 diş sarımsak
  •  1 çay kaşığı karabiber
  •  1 çay kaşığı kekik
  •  1 çay kaşığı tuz
  •  1 tatlı kaşığı nar ekşisi

Bu malzeme listesi ile küçük bir kavanoz zeytin ezmesi çıkmaktadır. Eğer daha büyük kavanozda ezme yapmak isterseniz siyah zeytin ve diğer malzemelerin miktarını uygun oranda arttırabilirsiniz. Ekşisi bol olsun istiyorsanız kullanacağınız limon suyu ve nar ekşisi miktarını arttırabilirsiniz.

Zeytin Ezmesi Tarifi

Lezzetli bir ezme hazırlamak için ilk olarak siyah zeytinlerin çekirdeklerini çıkarın. Sarımsakların da kabuklarını soyun. Limonun da suyunu sıktıktan sonra ezme yapımına geçebilirsiniz. Rondoya ilk olarak sarımsakları alın ve bunları incelttikten sonra zeytinleri de ilave edin. Limon suyu, nar ekşisi ve zeytinyağını da ekledikten sonra tüm malzemeyi güzelce çekin. Son olarak tuz ve baharatlarını ekleyerek bir kez daha çekin. Zeytin ezmesini bu şekilde hazırladıktan sonra bunu kavanoza koyabilirsiniz.

Bu yazımızda evde zeytin ezmesi yapımı hakkında pratik bilgiler paylaştık. Siz de bu tarifi uygulayarak evde sevdikleriniz için sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltılık hazırlayabilirsiniz. Afiyet olsun. Ezmeyi yaparken kullanacağınız baharat çeşidini ve miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Bu yazımızda evde sağlıklı bir siyah zeytin ezmesi yapmak isteyenler için zeytin ezmesi tarifi ve malzeme listesini paylaştık. Bu pratik tarif sayesinde artık siz de dışarıdan hazır zeytin ezmesi almak yerine bunu evde kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial