Yumurtalı Pırasa Kavurması Nasıl Yapılır?

Yumurtalı Pırasa Kavurması Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Yumurtalı pırasa kavurması nasıl yapılır? bunu merak ediyorsanız yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Pırasa sulu yemeği, mücveri, kavurması ve dolması yapılan bir sebzedir. Bunun yanı sıra böreklerde iç harcı olarak da kullanılmaktadır. Pırasa kavurmasını daha lezzetli bir hale getirmek isterseniz bunu yumurtalı olarak pişirebilirsiniz. Bu harika lezzetle tanışmak isterseniz yazımızın devamındaki tarife göz atabilirsiniz.

Yumurtalı Pırasa Kavurması Nasıl Yapılır?

Aile bireylerine pırasa yedirmekte zorlanıyorsanız yumurta kavurmasını yumurtalı olarak pişirmeyi deneyebilirsiniz. Pırasayı ince bir şekilde doğrayıp kavurduktan sonra içine birkaç tane yumurta kırarak harika bir lezzet elde edebilirsiniz. Pratik ve lezzetli sebze yemekleri yapmak hoşunuza gidiyorsa aşağıda vereceğimiz yumurtalı pırasa kavurması tarifi bu konuda işinize yarayabilir.

Gerekli Malzemeler

  • 4 sap pırasa
  • 2 tane kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 tane yumurta
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Tuz

Paylaştığımız malzeme listesi 4 kişilik olup, yemeğin yapımında kullanacağınız baharat miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Yumurtalı Pırasa Kavurması Yapımı

Yemeğin ön hazırlık aşaması olarak pırasaların baş kısımlarını kesin. Dış yapraklarını çıkardıktan sonra bunları bol su ile yıkayın. Sonrasında kesme tahtasına alarak ince halkalar şeklinde doğrayın. Kuru soğanların kabuğunu soyduktan sonra bunları da ince bir şekilde doğrayın. Ön hazırlık aşamasını bu şekilde tamamladıktan sonra yemeğin yapımına geçebilirsiniz.

Geniş bir tencerenin içine zeytinyağını alın ve yağ ısındıktan sonra içine soğanları ilave edin. Birkaç dakika bu şekilde kavurarak soğanların yumuşamasını sağladıktan sonra pırasaları da tencerenin içine alın. Üzerine tuz ve baharatları ilave ederek 5 dakika kadar tüm malzemeleri kavurarak pişirin. Daha sonra ocağın altını kısın ve tencerenin kapağını kapatarak pırasalar yumuşayana kadar pişirin.

Pırasaları çok kalın olarak doğramazsanız yaklaşık 10 dakika içinde yumuşayacaklardır. Son olarak yumurtaları bir kasenin içine kırın ve bunları güzelce çırparak kavrulmuş pırasanın üzerine ilave edin. Yumurtalar istediğiniz kıvamda piştikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz.

Evde yumurtalı pırasa kavurması yapımı bu şekilde olup yemeği soğutmadan servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Yemeğin yapımında pırasanın yanı sıra domates, biber ve havuç gibi sebzeler kullanarak farklı lezzetler elde edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial