Hobi

Yumurta Kabuğu Süsleme

Yumurta kabuğu süsleme, hiç masrafa girmeden ya da çok az bir maliyete gerçekleştirebileceğiniz oldukça kolay bir uygulamadır. Mutfaklarımızın vazgeçilmez gıdası olan yumurtanın kabuğu süslemeye çok elverişli bir malzemedir. Elinizdeki imkanları kullanarak süslediğiniz yumurta kabuklarını başta mutfağınız olmak üzere evinizin tüm odalarında dekor amaçlı kullanabilirsiniz.

Yumurta kabuğu nasıl süslenir? sorusunun cevabını merak edenler için konunun detaylarını anlatmaya başlıyoruz. Süsleme işlemini yapmak için akrilik boya, oje gibi malzemelerin yanı sıra renkli boncuk ya da parlak taşlardan kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını sevimli birer bibloya dönüştürmek için üzerlerine düğme veya göz yapıştırıp, ağız ve burun çizebilirsiniz. Elinizde bulunan artık ip ve kumaşları da yumurta süsleyerek değerlendirebilirsiniz.

Yumurta kabuğunu süslemeye başlamadan önce ilk iş içini boşaltın ve içinde kalan yumurta artıklarının koku yapmaması için yumurtanın içini sıcak deterjanlı su ile güzelce yıkayın. Bu temizleme işlemini yaptıktan sonra yumurta kabuklarını boyayarak ya da üzerlerine çeşitli süsleme malzemeleri yapıştırarak uygulamayı gerçekleştirin.

Yumurta kabuğu ile yapılacak en kolay süsleme boyamaktır. İster tek renk, ister rengarenk boyayarak harika bir dekor ürünü elde edebilirsiniz. Biraz daha şık bir tasarım isterseniz kabuğu altın ya da metal rengine boyayabilirsiniz. El becerisine güvenenler çiçek ya da çeşitli geometrik desenler çizerek de süsleme yapabilirler. Bu dekoratif ürünleri küçük hasır bir sepet, porselen ya da cam bir tabağın içine koyarak, oldukça şık ve orjinal bir dekor ürününe sahip olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle yumurta kabuğundan dekoratif süs yapımı ile ilgili bazı öneriler paylaştık. Bu pratik ve keyifli uygulamayı çocuklarınızla birlikte yaparak, onların el becerilerinin gelişmesine de yardımcı olabilirsiniz. Aşağıda sizlerle yumurta kabuğu süsleyerek yapılmış dekoratif ürünlerle ilgili resimler paylaşıyoruz. Bunlardan ilham alarak siz de evinizin dekorunu daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

4 Yorum

4 Yorum

 1. Zülal

  9 Ekim 2016 at 02:19

  Yumurta kabuğundan yapılan bu süslerin arasından seçim yapamadım hangisi daha güzel diye. 🙂 Bazı örnekler ciddi anlamda çizim yeteneği istiyor. Kolay olanlardan bir sepet yapıp sergilemeli diye düşünüyorum. Boyaması keyifli olur, paylaşım için teşekkürler.:)

  • Yasemin

   11 Ekim 2016 at 21:55

   İlginiz için de biz teşekkür ederiz Zülal Hanım… Renkli çalışmalar çok hoş gerçekten 🙂

 2. deryaninsporgunlugu

  16 Ekim 2016 at 20:28

  Ay bunlarin hepsi birbirinden sirin. Çocuklar görse bayilir.

  • Yasemin

   16 Ekim 2016 at 20:48

   Çalışmalarımızın çoğu çocukların ve büyüklerin yapabileceği türden Derya Hanım.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar - Bu Ay

Dekorasyon, El İşleri, Geri Dönüşüm ve Hobi gibi konularda paylaşımlar yapan haber portalı

Copyright © 2016 Eğlen Bizle

To Top