Yapbozdan Dekoratif Süs Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Yapbozdan dekoratif süs yapımı sayesinde artık parçası eksilen yapbozları atmak yerine farklı bir şekilde kullanmanız mümkün. Çocuklar yapboz ile oynamayı çok severler. Zamanla bu yapbozların parçaları kaybolabilir ve böyle bir durumda yapbozu atmak zorunda kalabiliriz. Bugün size bahsedeceğimiz uygulamayı gördükten sonra parçası eksilen yapbozları atmak yerine çok güzel dekoratif süsler yapabilirsiniz.

Yapbozdan Dekoratif Süs Yapımı

Yapbozlar kartondan yapıldığı için bunların üzeri rahatlıkla boyanabilir ve bu kartonlar kolayca yapıştırılabilir. Bu özelliği nedeni ile yapboz parçaları dekoratif süs yapımı için ideal bir malzeme olabilir. Biraz el becerisi, biraz da hayal gücü ile ortaya harika tasarımlar çıkacağını düşünüyoruz. Yapbozdan dekoratif süs yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeler ve uygulamanın yapımı hakkındaki detayları aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • Yapboz parçaları
 • Bir parça karton
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • İstediğiniz renkte boyalar
 • Fırça

Uygulamanın yapımında guaj ya da akrilik boya kullanılabilir. Kapatıcılık özelliği ve kolay kuruması nedeni ile akrilik boya kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yapacağınız tasarımın daha parlak görünmesini isterseniz vernik de kullanabilirsiniz.

Yapbozdan Dekoratif Süs Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise önce nasıl bir tasarım yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Dekoratif süsün zeminini oluşturacak kartonu kalp, halka, dikdörtgen ya da istediğiniz başka şekillerde yapabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin zevkinize bağlı. Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygularsanız çalışmayı bitirdiğinizde ortaya harika bir dekoratif süs çıkacaktır.

 • İlk olarak kartonun üzerine kalem ile kalp ya da yuvarlak bir şekil çizin. Bunun içi boş olacağı için şeklin içine biraz daha küçük olarak aynı şekilden çizin. Daha içteki çizdiğiniz çizginin üzerinden makas ile geçerek bu parçayı çıkarın.
 • Bu şekilde elinizde içi boş bir halka ya da kalp olacak.
 • Yapboz parçalarını istediğiniz renkte boyayın ve boya kuruduktan sonra bunları kartondan yaptığınız kalbin üzerine dikkatli bir şekilde yapıştırın.
 • İsteseniz ilk sıradan sonra yapboz parçalarının üzerine bir kat daha yapıştırma yapabilirsiniz.
 • Tüm bu aşamalardan sonra yapbozdan dekoratif süs yapımı tamamdır. Bunu bir ip ya da kurdele yardımı ile istediğiniz yere asabilirsiniz.

Yaptığınız tasarımın daha şık olmasını isterseniz yapbozları boyamak için altın ya da gümüş rengi boyalar kullanabilirsiniz. Işıltılı tasarımlardan hoşlanıyorsanız simli boyalardan da kullanmanız mümkün. Yapbozların aralarına boncuk ya da parlak parlak taşlar da yapıştırabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan kurdeleler varsa bunları dekoratif süsü asmak için kullanabilirsiniz. Kurdele ile fiyonk yaparak bunu dekoratif süse yapıştırarak daha şık bir tasarıma imza atabilirsiniz. Bu kolay uygulamayı evde denemek isteyenler için aşağıda, yapbozdan dekoratif süs yapımı resimli anlatım ve bazı ilham verici örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Bu tür kolay ve eğlenceli kendin yap çalışmaları ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, şişe mantarlarından kalpli pano yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yapbozdan Dekoratif Süs Yapımı Resimli Anlatım
Yapbozdan Dekoratif Süs Yapımı Resimli Anlatım
Yapbozdan Dekoratif Süs Yapımı Resimli Anlatım-1
Yapbozdan Dekoratif Süs Yapımı Resimli Anlatım-1
Yapbozdan Dekoratif Süs
Yapbozdan Dekoratif Süs
Yapbozdan Dekoratif Süs-1
Yapbozdan Dekoratif Süs-1
Yapbozdan Dekoratif Süs-2
Yapbozdan Dekoratif Süs-2
Yapbozdan Dekoratif Süs-3
Yapbozdan Dekoratif Süs-3
Yapbozdan Dekoratif Süs-4
Yapbozdan Dekoratif Süs-4
Yapbozdan Dekoratif Süs Yapımı
Yapbozdan Dekoratif Süs Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial