Tuzlu Kurabiye Hamuruna Nasıl Şekil Verilir?

Tuzlu Kurabiye Hamuruna Nasıl Şekil Verilir
Sosyal medyada paylaş

Tuzlu kurabiye hamuruna nasıl şekil verilir? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Çay saatlerinin sevilen lezzetlerinden birisi de tuzlu kurabiyedir. Sade ve baharatlı olmak üzere farklı çeşitleri olan bu kurabiyeleri büyük küçük herkes çok sever. Günümüzde kek ve kurabiye gibi hamur işlerinde lezzet kadar görünüm de önemlidir. Bu nedenle bu tür ikramlıklar yapılırken farklı şekiller verilmektedir. Tuzlu kurabiyeye vereceğiniz şekil sayesinde misafirlerinize daha şık sunumlar yapmanız mümkün. Bu yazımızda tuzlu kurabiyelere yapabileceğiniz en kolay şekiller hakkında püf noktaları paylaşıyoruz.

Tuzlu Kurabiyeye Nasıl Şekiller Verilir?

Tuzlu kurabiyenin gevrek olanı makbul olduğu için genelde bunlara ince şekiller verilir. Tatlı kurabiyelere yuvarlak şekil verildiği için bunların yapımında kalıp kullanılabilir. Fakat ince kurabiyeler yapmak için bunlara elle şekil verilmesi gerekmektedir. Bu konuda en sık uygulanan yöntem ise simit şeklinde tuzlu kurabiye yapımıdır. Bunun için kurabiye hamurundan küçük bir parça koparılır ve bu düz bir zeminde yuvarlanarak açılır. Daha sonra iki ucu birleştirilerek simit şekli verilir. Simit kurabiyelerin üzerine susam ya da çörek otu serpilerek fırına verilir.

Bu klasik yöntemin dışında tuzlu kurabiyeye; spiral, kalp, fiyonk ya da çubuk gibi farklı şekiller de vermek mümkündür. Bu şekilleri yapmak için hamurdan küçük bir parça alınır ve yuvarlanarak açılır. Yapılan bu şerit farklı şekillerde kıvrılıp katlanarak istenen şekil verilir. Tuzlu kurabiyelere istediğiniz gibi şekiller verebilirsiniz. Kurabiyenin gevrek olması ve çabuk pişmesi için bahsettiğimiz gibi ince şekiller vermekte fayda var. Kurabiye yaparken bunların hepsine aynı şekli verebilir ya da hepsini farklı yapabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı.

İsterseniz kurabiye hamuruna saç örgüsü şekli verebilirsiniz. Bunun için hamurdan 3 tane şerit yapmanız ve bunları saç örer gibi birbirinin üzerinden geçirmeniz yeterlidir. Hamurdan şerit yaparak bunun her iki ucunu içe doğru kıvırarak S şeklinde tuzlu kurabiyeler de yapabilirsiniz. Tuzlu kurabiye şekillendirmek için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Bu konuda hayal gücünüzü devreye sokarak harika kurabiyeler yapmanız mümkün. Görünümü ile dikkat çeken enfes tuzlu kurabiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki görsellerden ilham alabilirsiniz. Çay saati için lezzeti kadar görünümü ile de dikkat çeken kurabiyeler hazırlamak isterseniz, kurabiye hamurundan kuş şekli yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Tuzlu Kurabiye Hamuruna Nasıl Şekil Verilir
Tuzlu Kurabiye Hamuruna Nasıl Şekil Verilir

Bir cevap yazın