Tuvalet Kağıdı Rulosundan Yel Değirmeni Yapımı

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Yel Değirmeni Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tuvalet kağıdı rulosundan yel değirmeni yapımı okul öncesi çocukların yapmaktan keyif alacakları bir el işi çalışmasıdır. Günümüzde tuvalet kağıdı rulosu birçok farklı kendin yap çalışmasında kullanılmaktadır. Bu karton rulolar boyanarak ya da üzerleri çeşitli malzemelerle kaplanarak yapılan çok güzel okul öncesi etkinlikler bulunmaktadır. Silindir şeklindeki bu rulolar hayvan figürü ve oyuncak yapımında sıkça kullanılmaktadır. Bugün sizlere bahsedeceğimiz el işi çalışması da bunlardan birisidir. Evde çocuğunuzla birlikte kolay bir şekilde yel değirmeni yapmak isterseniz, gerekli malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane tuvalet kağıdı rulosu
 • İstediğiniz renkte guaj boya ( tuvalet kağıdı rulosunu boyamak için )
 • Fon kartonu ya da eva kağıdı ( yel değirmenin pervanesini yapmak için )
 • Makas
 • Raptiye
 • Kalem

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Nasıl Yel Değirmeni Yapılır?

Yel değirmeni yapımı için en uygun malzemelerden birisi tuvalet kağıdı rulosudur. Bu malzeme silinir şeklinde bir karton olduğu için herhangi bir kesme, yapıştırma işlemi yapmadan kolaylıkla yel değirmeni yapmanız mümkün. Eğer elinizde tuvalet kağıdı rulosu yoksa bir kartonu kıvırıp, kenarlarından yapıştırarak da rulo yapabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan yel değirmeni yapılışını anlatmaya geçelim.

 • İlk olarak tuvalet kağıdı rulosunu guaj boya ile istediğiniz bir renge boyayın. Sürdüğünüz boya kururken siz de yel değirmeninin pervanesini yapmaya geçebilirsiniz.
 • İstediğiniz bir eva kağıdına iki tane pervane çizin ve bunları makasla dikkatli bir şekilde kesin.
 • Tuvalet kağıdı rulosunun üzerine boya ile kapı ve pencereler yapın. İsterseniz kapı ve pencereleri kağıttan yaparak bunları yapıştırabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.
 • Son olarak yel değirmeninin pervanelerini çapraz olacak şekilde yerine yerleştirin ve raptiye ile tutturarak sabitleyin.
 • Tüm bu aşamalardan sonra tuvalet kağıdı rulosundan yel değirmeni yapımı tamamlanmış oluyor.

Bu kolay el işi çalışması sayesinde hem tuvalet kağıdı rulolarını değerlendirebilir hem de çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan fon kartonu varsa pervaneleri yapmak için onu da kullanabilirsiniz. Evde kartondan yel değirmeni yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki resme göz atabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Yel Değirmeni Yapımı
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Yel Değirmeni Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial