Tuvalet Kağıdı Rulosundan Dürbün Yapımı

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Dürbün Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tuvalet kağıdı rulosundan dürbün yapımı okul öncesi çocukların zorlanmadan yapabileceği bir çalışmadır. Tuvalet kağıdı ruloları şekil bakımından birçok çalışmayı yapmak için oldukça idealdir. Ruloların üzeri boyanarak ya da farklı malzemeler ile kaplanarak çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Okul öncesi kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Bugün size bahsedeceğimiz tuvalet kağıdı rulosundan dürbün yapımı da bu çalışmalardan birisi olarak aklınızda bulunsun. Uygulamayı yapmak için ihtiyacınız olan malzemelerin listesini ve yapım aşaması hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Dürbün Yapımı

Okul öncesi el işi çalışmalarında kartondan dürbün yapımı sıkça yer almaktadır. Bu tür çalışmaları tuvalet kağıdı rulosu kullanarak yapmak daha kolay olmaktadır. Bu sayede kartonu rulo haline getirmekle uğraşmadan doğrudan dürbün yapımına geçebilirsiniz. Tuvalet kağıdı her evde kullanılan bir malzeme olduğu için bunların rulolarından temin etmek de oldukça kolaydır. 2 tane tuvalet kağıdı rulosu ve elinizdeki birçok artık malzeme ile dürbün yapılabilir.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane tuvalet kağıdı rulosu
  • İstediğiniz renkte guaj boya, kaplama kağıdı ya da ip ( tuvalet kağıdı rulolarını renklendirmek için )
  • Makas
  • Bant
  • Dürbüne takmak için ip

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Dürbün Nasıl Yapılır?

Tuvalet kağıdı rulosundan dürbün yapmak için bu ruloların üzerini kaplamak ya da boyamak gerekiyor. Bunun için boya, renkli kağıtlar, keçe ya da ip gibi malzemeler kullanılabilir. Elinizde başka çalışmalardan kalan birçok artık malzemeyi bu ruloları kaplamak için kullanabilirsiniz. Tuvalet kağıdı rulosundan dürbün yapmak için bu iki ruloyu yan yana koyarak bant ile birbirine tutturmanız gerekiyor. İsterseniz bantları ruloların sadece alt ve üst taraflarına yapıştırabilir ya da yüzeyi tamamen bu şekilde bantlarla kaplayabilirsiniz. Farklı renkte bantlar kullanarak bu şekilde rengarenk bir dürbün yapılabilir. Uygulama sonrasında dürbünün iki tarafına sivri bir cisim ile delik açarak buradan ip geçirerek dürbünün askısını yapabilirsiniz.

Tuvalet kağıdı rulolarını birbirine bant ile tutturduktan sonra isterseniz aşağıdaki gibi bir uygulama yapabilirsiniz. Elinizde artık ipler varsa bunları dürbünün üzerine sararak güzel bir tasarım oluşturabilirsiniz. Evde renkli lastikler varsa bunları da dürbünü süslemek için kullanabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Dürbün Yapımı
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Dürbün Yapımı

Tuvalet kağıdı rulolarını istediğiniz renkte el işi kağıdı ile kapladıktan sonra araya küçük bir rulo parça yaptıktan sonra kağıttan yapacağınız bir şeridi parçaları birleştirmek için kullanabilirsiniz. İsterseniz tuvalet kağıdı rulolarını el işi kağıdı ile kaplamak yerine istediğiniz renkte guaj boya ile de renklendirmeniz mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Dürbün Yapımı-1
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Dürbün Yapımı-1

Bu yazımızda tuvalet kağıdı rulosundan dürbün yapmak isteyenler için konu hakkında bilgiler ve bazı örnek çalışmalar paylaştık. Siz de evde çocuğunuzla birlikte evde böyle bir çalışma yapmak isterseniz bu çalışmalardan ilham alabilirsiniz. Çocuğunuz bu tür çalışmalar yapmaktan keyif alıyorsa daha önceden paylaştığımız tuvalet kağıdı rulosundan kol saati yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial