Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Yapımı

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle tuvalet kağıdı rulosu kullanarak baskı yapabileceğiniz kolay bir çalışma paylaşıyoruz. Küçük çocuklar boya ile çalışma yapmayı sevdikleri için evde çocuğunuz ile bu aktiviteyi yapabilirsiniz. Tuvalet kağıdı rulosu ve sulu boya ile kalp, yaprak, daire ve küp şekilleri yapmak çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Bu kolay yöntem sayesinde çocuğunuzun el becerisinin gelişimine katkıda bulunurken tuvalet kağıdı rulolarını da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz tuvalet kağıdı rulosundan baskı yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Yapımı

Tuvalet kağıdı rulosu okul öncesi etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. Bu rolaları çeşitli renklerde boyayarak sevimli hayvan figürleri yapılabilir. Karton rulolar ile çocuklar için oyuncak dürbün ve kol saati de yapılabilir. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, oyuncak kol saati yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Çocukların şekilli baskı yapması için de bu karton rulolar işinize yarayabilir. Karton ruloyu makas ile kestikten sonra bunu kenarlarından bastırarak kalp, yaprak ve daha birçok farklı şekil yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Tuvalet kağıdı rulosu
  • Makas
  • Sulu boya
  • Beyaz kağıt

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise rulo baskısı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak tuvalet kağıdı rulosunu makas ile 3 eşit parça olarak kesin.
  • Bu daire şeklindeki kartonları resimde gördüğünüz gibi aşağıdan ve yukarıdan birleştirecek şekilde bastırarak yaprak şekli verebilirsiniz.
  • Anlattığımız gibi rulolara şekil verdikten sonra baskı yapmaya geçebilirsiniz.
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Yapımı Resimli Anlatım
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Baskı Yapımı Resimli Anlatım
  • Rulonun kenarını sulu boya ile istediğiniz renge boyayın. Baskının iyi çıkması için sulu boyayı koyu olarak sürmeye dikkat etmelisiniz.
  • Boyadığınız ruloyu beyaz kağıdın üzerine koyarak elinizle bastırın.
  • Ruloyu kaldırın. Diğer rulolarla da aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra rulo baskısı yapımı tamamlanmış oluyor. Bu kolay teknik sayesinde çocuğunuz evde eğlenceli baskı çalışmaları yapabilir. Baskı yapılan kağıdın kenarlarına süslemeler yaparak bunu çocuğunuzun odasının duvarına asabilirsiniz. Farklı bir malzeme ile baskı çalışması yapmak isterseniz, ip baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Kolay gelsin.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial