Tülden Ponpon Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tülden ponpon yapımı ile özel günlerde evinize harika bir süsleme yapabilirsiniz. Yün ipten yapılan rengarenk ponponlar gibi kumaştan yapılan ponponlar da vardır. Kumaş ile yapılan ponponlar şık görünümü ile evinizin dekoruna farklılık katabilir. Evinizde ya da bahçenizde özel bir davet vereceğiniz zaman süslemeleri kendiniz yapacaksanız tülden ponpon yapamayı deneyebilirsiniz. İnce ve kabarık görünümü ile tülden ponponlar ortamı güzelleştirmenize yardımcı olabilir. Bu harika ponponları evinizin salonunda ya da çocuk odasında da dekoratif ürün olarak kullanmanız mümkün. Tülden ponpon yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte tül
  • Ortası delik bir halka
  • Makas
  • İnce bir kurdele

Uygulamayı yapmak için özel olarak tül kumaş almanıza gerek yok. Eskiyen tüllerinizi bu çalışmada kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Tülden Nasıl Ponpon Yapılır?

Tülden ponpon yapmak için elinizde yuvarlak ve ortası delik bir nesne yoksa bunu kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için bir kartona istediğinizboyutta yuvarlak çizerek bunun ortasına makas ile yuvarlak bir delik açmanız yeterli. Malzemeler hazır ise ponpon yapımına geçebilirsiniz.

  • İlk olarak tülü 2 parmak genişliğinde uzun bir şerit halinde kesmeniz gerekiyor.
  • Bu şekilde kalın bir ip haline gelen tülü ortası delik olan halkaya hiç boşluk kalmayacak şekilde dolayın. Bunu yaparken bir parça tülü halkaya dolamadan boşta bırakın.
  • Sonrasında tülün bitiş yerini makas ile kesin. Altta bıraktığınız tül ile bunu birbirine bağlayın.
  • Makası yan taraftan geçirerek dikkatli bir şekilde kesin. Daha sonra tülü halkanın ortasındaki delikten geçirerek çıkarın.
  • Son olarak tülü kabartın ve ince bir kurdele takarak ponponu istediğiniz yere asın.

Bu pratik uygulama sayesinde istediğiniz sayıda ve renkte tül ponponlar yapmanız mümkün. Ponponun büyüklüğünün ne kadar olmasını istiyorsanız yapımında kullanacağınız yuvarlak halkayı o büyüklükte seçemelisiniz. Dolgun ve kabarık bir ponpon yapamak için tülü halkaya birkaç kat sarabilirsiniz. Siz de evde bu kolay çalışmayı denemek isterseniz aşağıda paylaşacağımız, tülden ponpon yapımı resimli anlatım işinize yarayabilir.

Tülden Ponpon Yapımı Resimli Anlatım
Tülden Ponpon Yapımı Resimli Anlatım
Tülden Ponpon Yapımı
Tülden Ponpon Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial