Tülden Çiçek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tülden çiçek yapımı bayanların evde keyif alarak uygulayabileceği bir el işi çalışmasıdır. Başlığımızda tülden çiçek yapımı dedik fakat bu uygulamayı yapmak için ince çorap ya da kız çocuklarının artık giymedikleri tül elbiselerinin kumaşlarını da kullanabilirsiniz. Projenin tekniği tel üzerine ince bir kumaş geçirilerek bundan yapılan yapraklardan çiçek oluşturmaya dayanıyor. Malzeme konusunda elinizdeki imkanları değerlendirebilir ya da hobi malzemeleri satan yerlerden bire bir aynılarını alabilirsiniz. İlk deneme için evdeki kullanmadığınız ince çoraplar ve bakır tel kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Daha sonraki çalışmalarınızda dışarıdan tül kumaş ve diğer malzemeleri alarak daha profesyonel bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Dekorasyonda vazo ve yapay çiçek kullanımı son dönemlerde epeyce arttığı için biz de bugün sizlerle evde kolay yapay çiçek yapabileceğiniz bu yöntemi paylaşmak istedik. Tülden çiçek yapımı ilginizi çekti ise gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasının tüm detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte tül bir kumaş
  • Çiçek yaprağı yapımında kullanmak için yeşil tül kumaş
  • İnce bir ip
  • Makas
  • Yapay çiçek için renkli tel ( bunun yerine bakır tel de kullanabilirsiniz. )
  • Farklı boyutlarda plastik silindir şeklinde nesneler
  • Biraz pamuk ve boya ( bunlarla çiçeklerin ortası yapılacak )
  • Yeşil ince bir kurdele ( tele çiçek sapı görünümü vermek için )

Bu projede su boruları kullanılmış. Plastik silindirler çiçek ve yaprak yaparken teli şekillendirmek için kullanılacağı için bu işe uygun her türlü nesne işinizi görebilir.

Tülden Çiçek Yapımı Malzemeler
Tülden Çiçek Yapımı Malzemeler

Malzemeler hazır ise tül ile çiçek nasıl yapılır? sorusunun cevabını resimli anlatım eşliğinde paylaşıyoruz.

İlk olarak teli silindirlere dolayarak farklı büyüklükte yuvarlak şekiller oluşturun. Bunların büyüklü küçüklü yapılmasının nedeni kat kat açılmış çiçek görünümü vermek. Yuvarlak şekiller yaparken alt tarafta sap şeklinde biraz uzun pay kalması gerekiyor. Yaptığınız yuvarlak tellerin üzerine tül geçirin ve bunu alttan büzdürerek bir ip ile bağlayın.

Tülden Çiçek Yapımı-1
Tülden Çiçek Yapımı-1

Tülü tel halkanın üzerine geçirdikten sonra iyice gerdirmeye özen gösterin. Yapacağınız çiçeğin boyutuna uygun sayıda tül geçirilmiş yuvarlak halka yaptıktan sonra sıra bunları çiçeğe dönüştürmeye geldi.

Tülden Çiçek Yapımı-2
Tülden Çiçek Yapımı-2

Sap şeklindeki telin etrafında halkalardan 5 ya da 6 tanesini bir araya getirin ve alttan görünmeyecek şekilde ip ile bağlayarak sabitleyin.

Tülden Çiçek Yapımı-3
Tülden Çiçek Yapımı-3

Aynı yöntemi uygulayarak çiçek için yeşil tülden de 2 tane yaprak yapın.

Tülden Çiçek Yapımı-4
Tülden Çiçek Yapımı-4

Çiçeğin sapını yapmak için yeşil kurdeleyi tele sıkıca sarın. Bu arada çiçeğin yapraklarını da bu kurdele ile sararak yerine sabitleyin.

Tülden Çiçek Yapımı-5
Tülden Çiçek Yapımı-5

Çiçeğin ortasını yapmak için minik pamuk parçalarını boyayabilir veya bu işi görecek başka aksesuarlar kullanabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz renkte tülden çiçek yapmanız mümkün. Yapacağınız rengarenk tül çiçekleri bir vazoya yerleştirerek evinizin salonunda orjinal bir dekor ürünü olarak kullanabilirsiniz.

Tülden Çiçek Yapımı-6
Tülden Çiçek Yapımı-6

Yukarıda paylaşmış olduğumuz tülden çiçek yapımı resimli anlatım sayesinde siz de hiç zorlanmadan evinizin dekorunu güzelleştirecek birbirinden güzel çiçekler yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial