Tül ile Kelebek Süs Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tül ile kelebek süs yapımı bayanların eskiden beri yaptığı bir uygulamadır. Kaçan ya da kullanılamaz hale gelen ince çorapları telin üzerine geçirerek kelebek ve farklı çiçek figürleri yapan bayanlar sayesinde bizler de bu tür güzel hobi çalışmalarını yapma fırsatı buluyoruz. Bu projenin en güzel yanı malzemelerin çoğu evde bulunabilmesi veya temin etmenin kolay olması. İnce çorap yoksa tül bir kumaş ile de aynı çalışmayı yapma imkanınız var. Kendi çabalarınızla yaptığınız ince ve zarif kelebekleri evinizin dekorunu güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. Günümüzde dekorasyonda perde süsü kullanımı yaygın olduğu için sizlerle paylaşacağımız çalışma çok işinize yarayabilir. Dilerseniz tül kelebeğin arkasına mıknatıs takarak bunu buzdolabı magneti olarak da kullanmanız mümkün. Kelebeği yaptıktan sonra aklınıza bunu nasıl değerlendireceğinize dair bir fikir mutlaka gelecektir. Siz de başkalarında görüp de çok beğendiğiniz fakat nasıl yapıldığını anlayamadığınız tül kelebeklere sahip olmak isterseniz, gerekli malzemeleri ve tülden kelebek yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İnce çorap ya da istediğiniz renkte tül kumaş
  • Bakır tel
  • Pense
  • Makas
  • Tül ile aynı renkte ince bir ip
  • Çay bardağı boyutunda silindir şeklinde bir plastik nesne
  • İstediğiniz renkte boncuk
Tül ile Kelebek Süs Yapımı Malzemeler
Tül ile Kelebek Süs Yapımı Malzemeler

Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra tül ile kelebek süs yapımı resimli anlatım yardımı ile tüm aşamaları kolayca gerçekleştirerek güzel bir kelebek yapabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan anlatıma geçelim.

  • İlk olarak silindir silinir şeklindeki plastiğe bakır teli yuvarlak bir şekilde dolayın. Elimizle aynı boyutta yuvarlak teller yapmak zor olduğu için böyle bir nesne kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu yuvarlak parçalardan kelebeğin kanatları yapılacağı için 2 tane olmalı.
Tül ile Kelebek Süs Yapımı-1
Tül ile Kelebek Süs Yapımı-1
  • Yuvarlak teller hazırlandıktan sonra tül kumaşı telin üzerine geçirin. Tülü alttan dolayarak gerginleşmesini sağlayın. İp ile ince bir şekilde bağlayın. Böylece tül kumaşın telin üzerinden kaymasını önleyebilirsiniz. Diğer parçaya da aynı işlemi uygulayın ve sonra yanlardan parmaklarınızla biraz bastırarak kanat şekli verin.
Tül ile Kelebek Süs Yapımı-2
Tül ile Kelebek Süs Yapımı-2
  • Yaptığınız tül kanatları bakır tel yardımı ile resimde görüldüğü gibi alttan birbirine tutturun. Bu şekilde kelebek ana hatları ile ortaya çıkmış oluyor.
Tül ile Kelebek Süs Yapımı-3
Tül ile Kelebek Süs Yapımı-3

Kanatlar birleştirildikten sonar sıra kelebeğin antenlerini yapmaya geldi.

Tül ile Kelebek Süs Yapımı-4
Tül ile Kelebek Süs Yapımı-4

Bakır telden uzun bir parça kesin. Buna ikiye katlayın ve boncuk takın. Sonrasında kelebeğin kanatlarının arasından geçirin. Bunları görünmeyecek bir şekilde birbirine dolayın ve pense ile başlarını bükerek işlemi tamamlayın.

Tül ile Kelebek Süs Yapımı-5
Tül ile Kelebek Süs Yapımı-5

Tüm aşamaları dikkatli bir şekilde uyguladığınızda elinizde aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi güzel bir kelebek olacak.

Tül ile Kelebek Süs Yapımı-6
Tül ile Kelebek Süs Yapımı-6

Hayal gücünüzü de devreye sokarak aşağıdaki gibi farklı kelebek tasarımları da yapabilirsiniz. Kelebeğin kanatlarına pul ya da parlak aksesuarlar yapıştırarak daha şık tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Tül ile Kelebek Süs Yapımı-7
Tül ile Kelebek Süs Yapımı-7

Tül ile kelebek süs nasıl yapılır? diye merak edenler için konunun tüm detaylarını örnek resimler eşliğinde anlatmaya çalıştık. Siz de bu adımları takip ederek birbirinden güzel tül kelebekler yaparak evinizin dekorunu rengarenk kelebeklerle donatabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial