Tığ İşi Kare Motifli Çanta Yapımı

Tığ İşi Kare Motifli Çanta Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Tığ işi kare motifli çanta yapımı birçok bayanın merak konusudur. Son yıllarda birbirinden güzel rengarenk örgü çanta modelleri oldukça popüler. Bu çantalar şık görünümlü ve kullanışlı olduğu için her yaştan bayan tarafından severek kullanılmaktadır. Tığ işi çanta modellerinde, çantaların boyutuna ve tasarımına göre farklı teknikler kullanılmaktadır. Bazı örgü çantalar tek parça halinde örülürken bazıları da parçalar halinde örülerek daha sonra birleştirilmektedir. Bu tarz çantalar örülürken genelde tığ işi yuvarlak ya da kare motifler kullanılır. Abiye örgü çanta yapmak isteyenler motifleri dantel ipi kullanarak yapabilirler. Bunun dışında kalın örgü ipi ve uygun kalınlıkta tığ kullanılmaktadır. Bu yazımızda kendi çantasını kendisi yapmak isteyenler için tığ işi kare motifli çanta yapımı hakkında bilgiler veriyor ve bu konuda örnek bir çalışma paylaşıyoruz.

Kare Motifli Örgü Çanta Nasıl Yapılır?

Kolay örgü çanta modelleri arasında motiflerle yapılan tasarımlar ilk sıralarda yer alır. İstenen boyutta örülen kare ya da yuvarlak motifler birleştirilerek el ya da kol çantası yapılabilir. Kare motifler hem şık hem de yapılması daha kolay olduğu için çanta yapımında sıkça kullanılır. Her boyda kare motif örneği ile çanta yapmak mümkündür. Kare motiflerle yapacağınız çantayı istediğiniz büyüklükte örme şansına sahipsiniz. Tığ ile örgü örmeyi bilen herkes evde kolaylıkla kare motiflerle çanta yapabilir. Örgü çantaların yapımında tek renk kullanabileceğiniz gibi isterseniz farklı renkleri bir arada kullanarak rengarenk bir tasarıma da imza atabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı. Yaz kış her mevsim rahatlıkla kullanabileceğiniz bir çanta yapmak isterseniz kare motiflerle tığ işi çanta örebilirsiniz. Çantayı yapmak için aklınızda herhangi bir motif örneği yoksa aşağıdaki resimli anlatımı inceleyerek bu motifi yapabilirsiniz.

Tığ işi örgü çanta modelleri arasında en çok kullanılan örneğin anlatımına geçelim. İlk olarak sihirli halka yapmakla işe başlayın.

Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım
Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım

Daha sonra bu halkanın içine 3 tane 3’lü trabzan yapın, 3 zincir çekin ve tekrar 3 tane 3’lü trabzan örün. Bu şekilde 4 tane 3’lü trabzan ve 4 tane de kutucuk yaparak ilk sırayı tamamlayın.

Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-1
Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-1

İlk sıranın bitiş yerine tığı batırarak ilmeği kapatın. Bu sırada trabzanların üzerine aynı şekilde 3’lü trabzan yapın. Kutucukların içine ise 2 tane 3’lü trabzan, 1 tane kutucuk ve tekrar 2 tane 3’lü trabzan örün. Bu şekilde ilk sırada 3 tane olan trabzan sayısı bu sırada 7 tane olacak.

Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-2
Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-2

Bir sonraki sırada tekrar trabzanların üzerine trabzan, kutucukların içine de 2 trabzan, 1 kutucuk ve 2 tane trabzan yapın.

Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-3
Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-3

Bu şekilde kare motifi istediğiniz kadar büyütebilirsiniz. Kare motiflerin hepsini aynı renkte yapabilir ya da arada renk geçişleri yapabilirsiniz. Şık bir tasarım oluşturmak için ebruli iplerden de kullanabilirsiniz.

Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-4
Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-4

Yeterli sayıda kare motif ördükten sonra sıra geldi bunları birleştirmeye.

Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-5
Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-5

Kare motifleri iğne ve iplik ile dikerek birleştirebilir ya da aşağıda gördüğünüz gibi sık iğne yaparak birbirine ekleyebilirsiniz.

Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-6
Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-6

Eklemeyi düz renkli bir iple yaparak daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-7
Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-7

Kare motifleri uygun şekilde birleştirdiğinizde bunlar çanta şekli alacaktır.

Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-8
Kare Motifli Çanta Resimli Anlatım-8

Kare motiflerden örgü çanta yapmak için aşağıdaki şemayı uygulayabilirsiniz.

Tığ İşi Kare Motifli Çanta Şema
Tığ İşi Kare Motifli Çanta Şema

Yaptığınız örgü çantaya uygun bir sap takarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz çantanın sapını da örgü olarak yapabilirsiniz.

Kare Motifli Çanta Yapımı Resimli Anlatım
Kare Motifli Çanta Yapımı Resimli Anlatım

Anlattığımız uygulamayı dikkatli bir şekilde yaptığınızda aşağıdaki gibi şık bir çantaya sahip olabilirsiniz.

Tığ İşi Kare Motifli Çanta Yapımı
Tığ İşi Kare Motifli Çanta Yapımı

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız tığ işi kare motifli çanta yapımı resimli anlatım sayesinde siz de kendiniz ya da sevdikleriniz için çok güzel çantalar örebilirsiniz. Çantaları ördükten sonra bunların içine kumaş astar dikerek daha kullanışlı bir hale getirmeniz mümkün. Evde kendinize tığ işi kare motifli çanta örmek için motif örneklerine ihtiyacınız varsa tığ işi kare motif modelleri hakkındaki görsellere buradan ulaşabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial