Sütsüz Muhallebi Tarifi
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle sütsüz muhallebi tarifi paylaşıyoruz. Sevilen bir tatlı çeşidi olan muhallebi süt, nişasta ve toz şeker ile yapılmaktadır. Klasik muhallebi dışında farklı muhallebi tarifleri de bulunmaktadır. Bunların dışında su muhallebisi adı verilen, yapımında süt ve toz şeker kullanılmayan muhallebi çeşidi de bulunmaktadır. Bizim bugün sizlerle paylaşacağımız tarif yapımı bakımından su muhallebisine benzemektedir. Pratik tatlı tarifleri denemekten hoşlanıyorsanız yazımızın devamında paylaşacağımız sütsüz muhallebi tarifini deneyebilirsiniz.

Sütsüz Muhallebi Tarifi

Sütlü tatlılar sağlıklı ve yapması kolay olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Evde sütlü tatlı yapmak istediğinizde süt olmadığını fark ederseniz sütsüz muhallebi yapmayı deneyebilirsiniz. Bu tarz bir tarifi daha önceden denemeyenler sütsüz muhallebi nasıl yapılır? diye merak edebilirler. Sütsüz muhallebinin yapımı da aynı sütlü muhallebi gibi olmaktadır. Aradaki fark muhallebiyi yaparken süt yerine su kullanılmasıdır.

Sütsüz Muhallebi
Sütsüz Muhallebi

Evde sevdikleriniz için lezzetli bir muhallebi pişirmek isterseniz aşağıda paylaştığımız tarifi deneyebilirsiniz. Vereceğimiz liste ile kaç tabak muhallebi çıkacağı kullanacağınız tabakların boyutuna göre değişmektedir. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan malzeme listesine geçelim.

Gerekli Malzemeler

  • 4 su bardağı su
  • Yarım su bardağı nişasta
  • 1 su bardağı toz şeker

Sütsüz Muhallebi Nasıl Yapılır?

Muhallebiyi yapacağınız tencerenin içine 2 su bardağı su ve nişastayı alın. Ocağın altını açmadan bunları nişasta iyice eriyene kadar güzelce karıştırın. Tenceredeki karışımın içine toz şeker ve 2 su bardağı suyu da ekleyerek ocağın altını açın. Ocağı orta ayara getirerek muhallebi koyu bir kıvam alana kadar pişirin. Topaklanma olmaması ve dibinin tutmaması için muhallebi koyulaşana kadar sürekli karıştırmanız gerekmektedir.

Muhallebiyi bu şekilde hazırladıktan sonra bunu nemli kaselere koyun. Oda sıcaklığına gelene kadar bekledikten sonra buzdolabına alabilirsiniz. Muhallebileri buzdolabında 2 saat kadar beklettikten sonra servis yapabilirsiniz. Sütsüz muhallebiyi üzerine meyve sosu dökerek ya da sade olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Evde sütsüz muhallebi yapımı bu şekilde olup, şık bir servis yapmak için buzdolabından çıkardığınız kaseyi bir servis tabağına ters çevirerek muhallebiyi tabağa alabilirsiniz. Üzerine damak tadınıza uygun sos ya da meyve parçacıkları ile süsleme yaparak şık bir sunum gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz muhallebi yaparken toz şeker kullanmayıp sonradan üzerine pudra şekeri dökebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde az malzeme ile lezzetli bir şerbetli tatlı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız bıçak tatlısı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial