Sünger ve Pet Şişe ile İğnelik Yapımı

Sünger ve Pet Şişe ile İğnelik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Sünger ve pet şişe ile iğnelik yapımı çok kolay bir kendin yap çalışması olarak ilginizi çekebilir. Toplu iğne ya da dikiş iğnelerini muhafaza etmek için iğnelik adı verilen ürünler kullanılır. İğneler içi sünger, pamuk ya da elyaf ile dolu olan bu tür ürünlerin üzerine batırılmaktadır. Marifetli bayanlar evde örgü ya da kumaş iğnelik yapmaktadır. Eğer sizin böyle bir el beceriniz yoksa bugün size anlatacağımız kolay çalışmayı yaparak güzel bir iğneliğe sahip olabilirsiniz. Kalp şeklindeki bu iğneliği duvara asarak dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz. Sünger ve pet şişe ile iğnelik yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Sünger ve Pet Şişe ile İğnelik Yapımı

Evde süngerden iğnelik yapmak oldukça kolaydır. Düz bir bulaşık süngerini makas ile kalp, çiçek, yıldız ya da başka bir şekilde keserek bunun etrafına kurdele yapıştırarak güzel bir iğnelik yapabilirsiniz. İsterseniz süngerin etrafını kurdele ile kaplamak yerine bizim yaptığımız gibi pet şişeden bir parça kesip, buna şekil verdikten sonra süngeri içine koyabilirsiniz. Küçük bir kalp şeklinde olan bu iğneliğin üst tarafına ince bir kurdele geçirerek bunu duvara asarak kullanabilirsiniz. Evde atılmayı bekleyen pet şişe varsa bunu iğnelik yaparak değerlendirebilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan kalpli iğnelik yapımının detaylarına geçelim.

Sünger ve Pet Şişe ile İğnelik Yapımı-1
Sünger ve Pet Şişe ile İğnelik Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane pet şişe
 • Falçata
 • Makas
 • Sünger

İğneliği asmak isterseniz ince bir kurdele ya da ip gerekmektedir.

Sünger ve Pet Şişe ile İğnelik Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede güzel bir iğnelik yapabilirsiniz.

 • Pet şişeyi yan olarak tutarak falçata yardımı ile alt ve üst kısımlarını keserek şişeyi 3 parçaya bölün. Kalp yapmak için pet şişenin orta kısmından çıkan düz parça kullanılacak.
 • Bu düz pet şişe parçasını elinizle bastırarak yassılaştırın ve yanlarına bastırarak iz çıkarın.
 • Sonraki aşamada katladığınız pet şişe parçasını makas ile istediğiniz kalınlıkta kesin.
 • Kestiğiniz parçalardan birinin kat yerini parmağınız ile içe doğru ittirin.
 • Tüm bu aşamalardan sonra pet şişe ile kalp yapımı tamamdır. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız, pet şişeden kalp nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Bu şekilde pet şişeden kalbi yaptıktan sonra süngeri makas ile ortadan keserek inceltin.
 • Daha sonra bunu pet şişe ile yaptığınız kalbin üzerine yerleştirin ve etrafından kalem ile geçerek çizin.
 • Süngeri makas yardımı ile kalp şeklinde kesin ve bunu pet şişe ile yaptığınız kalbin içine yerleştirin.

Tüm bu aşamalardan sonra kalpli iğnelik yapımı tamamdır. Bunu yan olarak bir yere koyabilir ya da ince bir kurdele ile duvara asabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenlere kolaylık olması için aşağıda, süngerden iğnelik resimli anlatım paylaşıyoruz. Evde keçe ile fincan şeklinde güzel bir iğnelik yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız fincandan iğnelik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Süngerden İğnelik Resimli Anlatım
Süngerden İğnelik Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial