Şönilden Yıldız Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şönil kolay bükülüp kesilebilen bir malzeme olduğu için okul öncesi etkinliklerde sıkça kullanılır. Bunun yanı sıra şönil ile çok güzel dekoratif süsler de yapılmaktadır. Bu konuda size fikir verebilmek için şönil ile yıldız yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Evde şık bir dekoratif süs yapmak isterseniz size anlatacağımız yöntemi uygulayabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isteyenler için şönilden yıldız yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Şönilden Yıldız Yapımı

Evde şönilden yılbaşı süsü yapmak için farklı seçenekler bulunmaktadır. Şönil ile yuvarlak süs, kalpli süs ve top süs gibi dekoratif ürünleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Parlak ve şık bir dekoratif süs yapmak isterseniz, şönilden top süs yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Yılbaşı olarak yıldız da sıkça tercih edildiği için bugün de şönil ile yıldız yapımı paylaşıyoruz. Sizin tek yapmanız gereken 1 tane şönil temin etmek ve size anlatacağımız yöntemi uygulamak. Kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerde düz ya da simli şönil bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane şönil
 • Makas

Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada yıldız yapmak için simli şönil kullanılmış. Siz isterseniz düz şönil de tercih edebilirsiniz.

Şönilden Yıldız Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak şönilden şık bir yıldız yapabilirsiniz.

 • İlk olarak şönili cetvel ile ölçerek ya da göz kararı ile beş eşit parçaya ayırın.
 • Böldüğünüz parçaları zigzag olacak şekilde bükün.
 • Altta ve yukarıda kalan büktüğünüz kısımlar yıldızın bir kolunu oluşturacak.
 • Yukarıda en sağda kalan büküm yerini tutun. Yanındaki büküm yerinin üzerinden sola geçirin.
 • Uçtaki kısmı şekli arka kısmına geçirin.
 • Bu şekilde yıldızın yarısı oluşmuş olacak.
Şönilden Yıldız Yapımı Resimli Anlatım
Şönilden Yıldız Yapımı Resimli Anlatım
 • Yıldızın diğer yarısını oluşturmak için en soldaki kısmı şeklin ön tarafından çapraz şekilde geçirin.
 • Yıldızın diğer yarısını da bu şekilde hazırlayın.
 • Şönilin iki ucunu bükerek birbirine birleştirin.

Tüm bu aşamalardan sonra şönilden yıldız süs yapımıtamamdır. Yıldızın üst tarafına ince bir kurdele ya da ip geçirerek süsü istediğiniz yere asabilirsiniz. Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde evde istediğiniz renk ve boyutta yıldız yapabilirsiniz. Daha büyük bir yıldız süs yapmak isterseniz iki tane şönili birbirine uçlarından ekledikten sonra aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. İki tane şönili birbirine doladıktan sonra yöntemi uygulayarak iki renkli yıldız da yapabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda şönilden yıldız süs yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial