Slime Nedir
Sosyal medyada paylaş

Slime nedir? sorusunun cevabı son dönemlerde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Slime, bir tür oyun hamuru olup çocukların el becerilerini geliştirmesi için kullanılmaktadır. Uzun yapışkan yapısı ve canlı renkleri ile çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çeken bir üründür. Slime oynayanların stres atmasına yardımcı olduğu için stres hamuru adı ile de bilinmektedir. Amerikalı bir oyuncak şirketi tarafından 1976 yılında piyasaya sürülen slime, sağlığa zararı olmayan akışkan ve yapışkan bir maddedir. Dünya genelinde uzun yıllardır kullanılan bu oyun hamuru ülkemizde de son yıllarda adından söz ettirmeye başlamıştır. Özel kapların içinde satışa sunulan slime’ın asıl rengi yeşil olmasına rağmen günümüzde hemen hemen her rengini bulmak mümkündür. Bu ürünü kırtasiyelerden ve oyun malzemesi satan yerlerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. İsterseniz gerekli malzemeleri temin ederek evde kendiniz de slime yapabilirsiniz. Bu oyun hamurunun en belirgin özelliği yapışkan olmasına rağmen ele yapışmamasıdır.

Slime ile Ne Yapılır?

Slime normal oyun hamuruna göre daha farklı ve akışkan bir yapıya sahiptir. Düz bir zemin üzerinde parmak uçları ile kolaylıkla şekillendirilebilir ve çekilerek çıkarıldığı zaman hiç şekil verilmemiş gibi tekrar eski haline döner. Bu özelliği nedeni ile çocukların el becerilerinin ve hayal güçlerinin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Çocuklar bu ürün ile rahat bir şekilde oynayabilirler ve etraf batmadığı için de sonradan sorun olmaz. Çocuklar için eğlenceli bir oyun hamuru olan slime yetişkinler için de güzel bir stres atma aracı olabilir. Renkli slimeleri elinize alıp bunları şekillendirerek stres atıp, rahatlayabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte slimelere şekil vererek evde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Düz renkli, simli, boncuklu ve pullu birçok farklı şekilde slime bulunmaktadır. Bunları aldıktan sonra ister çocuğunuzla beraber farklı şekiller yapabilir, ister stres hamuru olarak kullanabilirsiniz.

Slime’ı elinizde istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Jöle kıvamındaki oyun hamurunu esneterek bununla oynamak sizi tüm stresinizden arındırabilir.

Slime ile Ne Yapılır-1
Slime ile Ne Yapılır-1

Mavi renkli slime’ı bir poşete doldurup bunun içine oyuncak balık koyarak sevimli bir akvaryum yapabilirsiniz.

Slime ile Ne Yapılır-2
Slime ile Ne Yapılır-2

Bir tepsinin içine kum ve mavi slime alarak çok güzel bir deniz manzarası yapılabilir.

Slime ile Ne Yapılır-3
Slime ile Ne Yapılır-3

Bu örnek resimlerden ilham alarak siz de slime ile harika tasarımlar yaparak evde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Slime ile ne yapılır? sorusunun cevabını bu şekilde verdikten sonra sıra bu konuda merak edilen diğer bir sorunun cevabına geldi.

Evde Slime Yapılır mı?

Çocukların severek oynadığı oyun hamurları evde de yapılabilmektedir. Daha önce evde oyun hamuru yapımı konusunu işlemiştik. Merak edenler o konuya da göz atabilirler. Aynı şekilde isteyenler evde slime da yapabilirler. Evde slime yapımı için gerekli olan malzemeler; boraks, su , gıda boyası ve su bazlı Polimer K-10 tutkaldır. Bunun yanı sıra isteğe bağlı olarak sim de kullanılabilir. Boraks eczane ve aktarlardan temin edilebilir. Diğer malzemeleri de kırtasiyelerde bulabilirsiniz. Bu malzemelerden belirli miktarda alarak bunları bir kasenin içinde karıştırıp evde slime yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız slime’ı istediğiniz renkte yapmanız mümkün. Simleri de slime ile aynı ya da farklı renklerde tercih edebilirsiniz. Tabi ki sim kullanmanız şart değil daha mat bir slime yapmak isterseniz sim kullanmayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle slime hakkında merak edilen soruların cevaplarını paylaştık. Parlak jel görünümünde olan bu oyun hamurunu kırtasiyelerden ya da oyuncak satan yerlerden temin ederek ya da evde kendiniz yaparak çocuğunuzun sağlıklı bir oyuncakla oynadığını bilmenin gönül rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial