Şişle Örgü Ayı Yapımı

Şişle Örgü Ayı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişle örgü ayı yapımı, evde çocuğuna örgü oyuncak yapmak isteyenler için ideal bir uygulamadır. Günümüzde çocuklar için amigurumi örgü oyuncak yapımı oldukça yaygındır. Amigurumi tığ ile uygulan bir tekniktir ve herkes bunu bilmeyebilir. Bizim bugün bahsedeceğimiz örgü oyuncağı ise şiş ile örgü örmeyi bilen herkes rahatlıkla yapabilir. Küçük çocuğunuz varsa onun için sevimi bir oyuncak ayı örebilirsiniz. Sizin yaptığınız bir oyuncak ile oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidebilir. Şişle örgü ayı yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Şişle Örgü Ayı Yapımı

Evde örgü oyuncak ayı yapımı için tığ ya da şiş kullanılabilir. Daha önceden bu tür çalışmalar yapmadıysanız işe şiş ile oyuncak ayı örerek başlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; istediğiniz iki farklı renkte ip, iplerin kalınlığına uygun şiş ve oyuncağın içini doldurmak için elyaf. Ayının baş, el ve ayakları için beyaz renk ip kullanırsanız şekil daha belirgin olacaktır. Yapacağınız oyuncağın küçük ve zarif olmasını istiyorsanız normal kalınlıkta ip ve 3,5 numara şiş kullanabilirsiniz. Biraz daha büyük bir ayı yapmak için daha kalın ip ve şiş kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı.

Şişle Örgü Oyuncak Ayı Nasıl Yapılır?

Şişle örgü oyuncak ayı yapmak için ilk olarak ayaklardan başlamanız gerekiyor. Şişe yapacağınız ayının büyüklüğüne göre 10 ya da 20 ilmek atarak başlangıç sırasını yapabilirsiniz. Oyuncak ayı yapımında haroşa tekniği kullanılıyor. Yani tüm sıraları hep düz ya da ters olarak örüyorsunuz. Bu şekilde bacağı istediğiniz uzunluğa getirdikten sonra yedek bir şişe ilmekleri geçirin ve ipin ucunu keserek arkada düğümleyin. Bunu yaparken ilk 10 dişi beyaz gerisini diğer renkte yapın.

Diğer bacağı yapmak için beyaz ip ile ilk bacaktaki ilmek sayısı kadar ilmek atarak başlayın. Aynı şekilde 10 diş beyazdan sonra diğer ipe geçerek aynı uzunlukta bir parça daha örün. İki bacak aynı hizaya gedikten sonra tek şişte iki parçayı birleştirin. Bu şekilde 10 diş haroşa yaptıktan sonra her iki kenardan 10’ar ilmek arttırın. 10 diş bu şekilde ördükten sonra arttırdığınız kadar ilmek kesin. Bu şekilde kollar da yapılmış oluyor.

Başı yapmak için düz olarak 15 diş ördükten sonra beyaz ipe geçin. Beyazla da 15 diş haroşa yaptıktan sonra tekrar yanlardan 10’ar ilmek arttırın. Bunlardan 5 tanesi beyaz olacak. 10 diş bu şekilde ördükten sonra arttırdığınız ilmekleri kesin. 10 diş haroşa yaptıktan sonra ilmeklerin yarısını yedek şişe kalın. Diğer ilmekleri ön tarafa uygun boyda ördükten sonra ipi keserek düğüm atın. Öbür şişte kalan ilmekleri de aynı şekilde örün.

Bu şekilde oyuncak ayının örgü kısmını tamamladıktan sora tek parça halindeki örgüyü ortadan ikiye katlayın. Bunun kenarlarını tığ ile örerek birleştirin. Bunu yaparken biraz açıklık bırakarak ayıcığın içini elyaf ile doldurun ve açık kalan yeri de örerek bitirin. Son olarak siyah ip ile oyuncak ayıya ağız, burun ve göz yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. İsterseniz gözleri boncuk ya da düğme ile de yapabilirsiniz. Çocuğunuz küçük ise bunları kopararak ağzına götürebileceği için gözleri işleme ile yapmanız daha iyi olacaktır.

Bu kolay uygulama sayesinde evde çocuğunuz için sevimli bir ayıcık yapabilirsiniz. Bu tür oyuncaklar küçük çocuklar için daha sağlıklı ve güvenlidir. Bu sevimli ayıcık aynı zamanda çocuk odasının dekorunu güzelleştirmek için de işinize yarayacaktır. Evde bu güzel çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, şişle örgü oyuncak ayı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bu tür çalışmalar ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, örgü kardan adam oyuncak yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Şişle Örgü Ayı Yapımı-1
Şişle Örgü Ayı Yapımı-1

Bir cevap yazın