Şişle Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişle kitap ayracı yapımı çok kolay bir uygulama olduğu için şişle örgü örebilen herkes rahatlıkla yapabilir. Örgü kitap ayracı modelleri şık görünümleri ile dikkat çekmektedir. Genelde örgü kitap ayraçları tığ ile yapılsa da şiş kullanılarak örülen modeller de bulunmaktadır. Biz de bugün evde kitap ayracı örmek isteyenler için çok kolay bir çalışma paylaşıyoruz. Şişle kitap ayracı yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şişle Kitap Ayracı Yapımı

Örgü örmeyi seviyorsanız elinizde başka çalışmalardan artan ipler bulunabilir. Bunları kitap ayracı örerek değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Şişle örgü örmeye yeni başlayanlar işe ilk olarak kolay örgü kitap ayracı yaparak başlayabilirler. Haroşa örgü tekniği kullanarak güzel bir kalpli kitap ayracı yapabilirsiniz. Ucunda kalp olan bir ayraç sevdiklerininiz için de hoş bir hediye olabilir. Kısa sürede güzel bir kalpli kitap ayracı yapmak isterseniz size bahsedeceğimiz çalışmayı yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte ip
  • İpin kalınlığına uygun şiş
  • Zincir yapmak için uygun kalınlıkta tığ

Kalpli Kitap Ayracı Yapımı

İp ve şiş hazır ise kalpli kitap ayracı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Kitap ayracı için 2 tane kalp ve araya da bağlantı için zincir yapmak gerekmektedir.
  • İlk olarak büyük kalbi yapmak için şişe 1 ilmek alarak örgüye başlayın.
  • Sağdan ve soldan her sıra başında 1 ilmek arttırarak haroşa olarak örün.
  • Örgü istediğiniz boyuta geldikten sonra kalp yapmak için her 2 ilmeği 1 ilmek olarak kesin. Bu kitap ayracı yapımında 20 ilmek yapılmıştır.
  • Tek ilmek kalınca bunu tığa geçirerek istediğiniz uzunlukta bir zincir yapın. Bu çalışmada 90 zincir yapılmıştır.
  • Kitap ayracının diğer ucuna da küçük bir kalp yapılıyor. Bunun içi kalan tek ilmeğin her 2 tarafından 1’er ilmek arttırarak ilk kalbin yarısı kadar ilmek yapın.
  • Sonrasında ilk kalbi yaparken olduğu gibi her 2 ilmeği 1 ilmek olarak kesin. Tek ilmek kalınca ipin ucunu makas ile kesin ve ilmeği çekerek tığ yardımı ile arka tarafa getirin.

Tüm bu aşamalardan sonra şişle kitap ayracı yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz kitap ayracını yaparken kalpleri ve zinciri farklı renklerde de yapabilirsiniz. Kitap ayracı yapımında haroşa örgü tekniği kullanılmaktadır. Yani tüm sıraları düz ya da ters olarak örmeniz gerekiyor. Evde bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda, kalpli kitap ayracı resimli anlatım paylaşıyoruz. Deneyecek olanlara kolay gelsin. Tığ ile kitap ayracı örmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, çiçekli örgü kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kalpli Kitap Ayracı Resimli Anlatım
Kalpli Kitap Ayracı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial