Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı

Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarından bardak altlığı yapımı kolay bir kendin yap çalışması olduğu için ilginizi çekebilir. Bardak altlıkları güzel görünümleri ile aynı zamanda şık bir dekoratif ürün de sayılabilir. Kare ya da yuvarlak şekildeki bardak altlıklarını dışarıdan satın almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Eva, keçe, kumaş ya da farklı malzemeler kullanarak evde zevkinize uygun bardak altlıkları yapabilirsiniz. Kendin yap ve keçe kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Bugün sizinle paylaşacağımız çalışmada şişe mantarı kullanılıyor. Şişe mantarı ile güzel bir bardak altlığı yapmak isterseniz bu uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz.

Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı

Evde bardak altlığı yapımı için kullanılabilecek en ideal malzemelerden birisi şişe mantarıdır. Bu tıpalar süngerimsi bir yapıda oldukları için son dönemlerde birçok kendin yap çalışmasında kullanılmaktadır. Elinizde çok sayıda şişe mantarı varsa bunları bardak altlığı yaparak değerlendirebilirsiniz. Hobi marketlerden alacağınız şişe mantarları ile evde 6’lı ya da 12’li bardak altlıkları yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız bardak altlığını kullanmak sizin için çok keyifli olabilir. Şişe mantarından bardak altlığı yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Kontraplak ya da karton
 • Şişe mantarı
 • Kesme tahtası
 • Bıçak
 • Silikon tabancası
 • Zımpara

Evde eskidiği için kullanmadığınız bardak altlıkları varsa bunları da uygulamanın yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Şişe Mantarından Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

Listedeki malzemeler hazır ise bardak altlığı yapımına geçebilirsiniz. Uygulamayı yapmaya başlamadan önce kullanacağınız kontraplak ya da kartonu yuvarlak olarak kesmeniz gerekiyor. Bundan sonrasında tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamak.

 • İlk olarak şişe mantarlarını kesme tahtasına alın ve bıçak ile uzunlamasına olarak ortadan ikiye kesin.
 • Daha sonra mantarların kestiğiniz yerlerine yapıştırıcı sürün ve bunları bardak altlığı yapacağınız malzemeye ortadan başlayarak yapıştırın.
 • Yapıştırma işlemini tamamladıktan sonra bardak altlığını ters çevirin ve bıçak yardımı ile yuvarlak parçadan taşan yerleri dikkatli bir şekilde kesin.
 • Bardak altlığının kenarlarını zımparalayarak düzeltin. Bu esnada tasarıma zarar vermemek için zımparayı çok bastırmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Tüm bu aşamalardan sonra şişe mantarından bardak altlığı yapımı tamamdır.

Bu yöntemi uygulayarak istediğiniz sayıda bardak altlığı yapabilirsiniz. Aynı yöntemi uygulayarak nihale ya da paspas gibi birçok farklı tasarım yapmanız mümkün. Şişe mantarlarını istediğiniz şekilde kesip boyadıktan sonra bunları bir kartona yapıştırarak salon ya da oturma odasında kullanabileceğiniz çok güzel bir pano da yapabilirsiniz. Şişe mantarı kullanarak evde hobi çalışması yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, şişe mantarı ile neler yapılır yazımıza göz atabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda,  şişe mantarından bardak altlığı yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı-1
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı-1
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı-2
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı-2
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı-3
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı-3
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı-4
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı-4
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı-5
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı-5
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı
Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı

Bir cevap yazın